יוסי כהן
יוסי כהןצילום: יוסי זליגר/TPS

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן קרא היום (ראשון) לעצור את חקיקת הרפורמה המשפטית ותקף בחריפות את תופעת הסרבנות.

בראיון לחדשות 12 הסביר כהן את החלטתו להתבטא בפומבי, עניין לא שגרתי עבורו. "החלטתי שהגיע הזמן לצאת בקול קורא. לעצור את מה שאנחנו רואים כרגע. לחשב מסלול מחדש או לחשוב איך נכנסים למסלול מחדש יחדיו".

"ברמה האישית, הכי אישית, מדינת ישראל זה הדבר שהכי מעניין אותי לצד משפחתי, חברי וידידיי בכל הדברים האחרים שהם חשובים ברמה הערכית. הערב אני בתחושה, וככה עברתי גם את הלילה המאוד מורכב הזה, של הנה, אנחנו באמת במסלול התנגשות שעלולים לדעתי מצד מתנגדי הרפורמה ואולי גם מהצד האחר לחצות קווים אדומים שלא נחצו עד כה. על מנת שהכאבים האלה לא ייחצו ועל מנת שאנחנו נוכל להמשיך ולחיות כאן במדינה סוברנית, מדינה דמוקרטית ויהודית, ואני לא יכול להפריד בין הדברים ולהגיד מה יותר חשוב ממה, הכול בעיניי חשוב כמסלול אחד. אני חושב שהגיעה השעה ולא יקרה כלום אם נעצור, נחשוב, נדבר יחד וננסה אולי להגיע לאיזשהן הסכמות", הוסיף כהן.

לדבריו, "אני חושש שאם לא אומר את עמדתי המצב של מדינת ישראל עלול חס וחלילה להידרדר. החשש הלאומי גובר על החשש הפרטי. יש בדיון הזה משום אולי כל ההיסטוריה המבצעית שחוויתי. אתה לא באמת שם את עצמך בחזית הפיזית. אתה לא שם את האינטרס האישי כאינטרס קובע וכאינטרס מכונן. שמתי את האינטרס הלאומי כאינטרס המכונן. חבריי, קולגות שלי מארגוני הביטחון, כל אלה שאומרים אנחנו שם כדי להגן עליכם, אזרחי מדינת ישראל, עד כדי תשלום מחיר אישי – זה האירוע המכונן. מדינת ישראל נמצאת לפני האינטרס האישי שלנו וכך אני חש היום".

הוא אמר כי הפגנות הן הגיוניות אבל סרבנות אינה באה בחשבון. "קו אחד אדום שאני לא חושב שצריך לחצות הוא השירות הביטחוני. עבדתי תחת כל ראשי הממשלה מאז 1983. יחד איתי עבדו אנשים שאני אפילו לא יודע מה דעתם הפוליטית. לא שאלנו אותם. קראתי לעצור כי החשש הגדול שלי הוא שהם ילכו לשם וזהו הקו האדום שייחצה, אני לא רוצה שהקו הזה ייחצה ואני גם משוכנע בנחרצות שלא נכון לחצות אותו. בעניין הזה צריך להיות מאוד מאוד נחרץ. אני חושב שאני מאוד מתחבר לעמדת הרמטכ"ל. הרצי הלוי צודק בקריאה הנחרצת שלו – בזה אל תיגעו. את זה אל תעשו. זה יפגע בכשירות של כולנו".