ימי העיון בגוש עציון
ימי העיון בגוש עציוןצילום: נתנאל בן נון

למעלה מ-5,000 משתתפים מהארץ ומהעולם פקדו בשבוע שעבר את מכללת הרצוג במסגרת ימי העיון המסורתיים בתנ"ך שהתקיימו זו השנה ה-32 באלון שבות.

בחגיגת התנ"ך השנתית שנפרסה על פני ארבעה ימים, ניסו המרצים השונים לתת מענה לשאלה המטרידה- האם התנ"ך עדיין רלוונטי לימינו? איך מלמדים תנ"ך בדור נטול קשב ומה היו חושבים שופטי התנ"ך על הרפורמה המשפטית?

ימי העיון מארחים מדי שנה אלפי משתתפים, הוכיחו שהתנ"ך חי ובועט ושאין חיבור נפלא ממנו על אף אתגרי הזמן והדור. בכנס ניתנו כלים שימושיים למחנכים- להוראת התנ"ך ב2023, וכן להורים, סבים וסבתות וכל מי שנוא התנ"ך קרוב לליבו. כחלק מההרצאות יוצגו דרכים יצירתיות ומתקדמות לשימוש בטכנולוגיה לטובת שיפור ההוראה ובעיקר- לומדים 'לשמה' ומחכימים מהאוצר הבלתי נדלה שאפשר להפוך בו עוד ועוד.

עקב קיום הימים גם באופן מקוון בשנים האחרונות, קהל השומעים התרחב אף לאלפים שהשתתפו מרחוק ומעבר לים, בשלוש שפות: עברית, אנגלית וצרפתית ונהנו אף הם מהעושר שמוצע בכנס.

"לימודי התנ"ך בהרצוג נמצאים בהתפתחות מתוך עולם הישיבה", מספר ד"ר אביחי קלרמן, המנהל האקדמי של מכללת הרצוג. "זה התחיל לפני שנים רבות בבית המדרש של ישיבת הר עציון, כאשר מעבר ללימוד האינטנסיבי בלימודי עיון, בקיאות והלכה הכניסו ראשי הישיבה דאז, הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל והרב יהודה עמיטל זצ"ל, גם את לימוד התנ"ך ללימוד מרכזי סדיר בבית המדרש, עם שיעור כללי ודפי מקורות. משם זה התפתח גם לעולם האקדמי ותפס מקום של כבוד במכללה, ומיטב המרצים מעולם התנ"ך מעבירים מדי יום הרצאות תורניות מקצועיות לסטודנטים בחוגי התנ"ך של התואר הראשון והשני".

"בשנים האחרונות אנחנו מקדמים השתלמויות למורים בדרום אמריקה, בצרפת ובצפון אמריקה, במקומות רבים בעולם שבהם מורים מחפשים את לימוד התנ"ך המשמעותי והקיומי. מהלך זה נוסד בשיתוף משרד התפוצות ומשרד החינוך, ואיפשר פיתוח למידה מרחוק למורים ולתלמידים בבתי ספר בחו"ל. יש בכך בשורה גדולה מאוד לחינוך היהודי בתפוצות . מרחיב את הלב לראות את מימוש החזון של 'כי מציון תצא תורה'. אנחנו מרגישים שאנחנו מצליחים להגיע לכל אדם בכל מקום, וזו הרגשה נהדרת".

משה אורנבך מפתח תקווה המשתתף בכל שנה בכנס אמר: "אשתי צילה ואני מגיעים מידי שנה לכנס באדיקות. בתחילת הדרך היינו הורים צעירים שמחפשים להתחדש ולרענן את לימוד התנ"ך שלנו בכדי להעביר אותו הלאה לילדים ואילו עתה כשאנחנו כבר סבא וסבתא ומקפידים להנחיל את אהבת התנ"ך גם לנכדינו הבוגרים, אנו שמחים שהכנס ממשיך להתחדש ולהתקדם עם הזמן. אנחנו מקבלים כאן רעיונות נפלאים שהולכים איתנו כל השנה. זה הדלק השנתי שלנו".

הרב פרופסור יהודה ברנדס נשיא המכללה חתם: "לקחת את האמצעים הטכנולוגיים ולהשתמש בהם לרתימת התלמידים ללמידה משמעותית ולספיגת ערכים ותורה, חינוך לאהבת ארץ ישראל ולאהבת עם ישראל. הלימוד כפי שאנחנו רואים אותו, לא נועד רק כדי להעשיר את התלמיד מבחינה אינטלקטואלית או חווייתית, אלא כלימוד מכונן ומשנה חיים, מתוכו אנחנו נוגעים בערכים של התנ"ך, ביסודות התנ"ך ובכל מה שהוא אוצר, ומנגישים אותו לציבור בארץ ובעולם, לכל אדם באשר הוא".

"ימי התנ"ך מתרחבים גם למקומות שונים בארץ ובחו"ל", הוסיף הרב ברנדס, "סביב ימי העיון וגם כל השנה כולה, במסגרת של קהילות שנפגשות ולומדות תנ"ך, שיעורים וקורסים מקוונים, וגישה חופשית ופתוחה לכל לאתר התנ"ך ולשעורים המצולמים המצויים במרשתת".