הרב יעקב מדן בכנס
הרב יעקב מדן בכנסצילום: דוברות

ראש ישיבת ההסדר הר עציון הרב יעקב מדן התייחס במהלך כנס צהר השנתי במושב תחת הכותרת "מלכות ישראל ויהודה – ירושלים ותל אביב?" למתיחות הקיימת כיום בציבוריות הישראלית.

"האם קיים יסוד לבנות עליו שותפות עם הצד השני מלבד העניין הפרקטי?", שאל הרב מדן, "אין ספק שעלינו לאהוב כל יהודי בגברא, כלומר בלי להתייחס לדעות שלו ובדרגה שבה הוא נמצא. האם החבורה המייצגת את האידיאולוגיה של תל אביב מייצגת משהו ריק מתוכן או שיש משהו שאנו צריכים ללמוד מהם על אידיאולוגיה שמאלית?".

לדבריו, "התשובה שלי היא שהסדר המעשי לא מאפשר פילוג. אף אחד לא יעלה על הדעת לחלק ליהודה וישראל. הרבה יותר אפשרי לפרק את המדינה לגמרי. זה דבר שכמובן לא יעלה על הדעת. השאלה האם אנחנו כציבור יכולים להיות שותפים לציבור השמאלי התל אביבי עם כל משמעותו, מתוך אמירה שאנחנו שותפים. אני רוצה לטעון שאנחנו צריכים ללמוד איך לשתף איתו פעולה".

"יש יהודים בשמאל העמוק שיש לנו מה ללמוד מהם, יש מפגינים שעושים דברים טובים ולוותר עליהם זה לוותר על הדברים הטובים שהם עושים. המאבק הגדול היום הוא על הזהות היהודית ואסור לנו לוותר אבל כמה דברים יש מקום אולי ללמוד קצת אחרת, אולי בצורה קצת שונה", סיכם הרב.