בריאות. אילוסטרציה
בריאות. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

שמונה שינויים באורח החיים יכולים להעניק לכם עוד 20 שנים ואף יותר. צוות חוקרים בארה"ב ניתח נתונים ממאות אלפי שאלונים ורשומות רפואיות שנאספו בין השנים 2011 ל-2019, וכללו את הנתונים הרפואיים של מעל 700 אלף בני אדם בגילאים 40 עד 99.

תוצאות המחקר הראו כי שמונה שינויים עיקריים הביאו לתוחלת חיים גבוהה בהרבה בקרב אלו שאימצו את אורח החיים הבריא, לעומת אלו שלא הקפידו עליו.

שואן-מאי טי נגוין, מומחית למדעי הבריאות במשרד לענייני ותיקים בארה"ב, אחת ממבצעות המחקר, אמרה כי "ממצאי המחקר שלנו מצביעים על כך שאימוץ אורח חיים בריא חשוב הן לבריאות הציבור והן לבריאות האישית. כמה שיותר מוקדם יותר טוב, אבל גם אם אתה עושה שינוי קטן רק בשנות ה-40, ה-50 או ה-60 שלך, זה עדיין מועיל".

אז מה הם שמונה השינויים עליהם ממליצים צוות החוקרים על מנת להאריך את תוחלת החיים אפילו ב-20 שנים? תזונה נכונה ובריאה, הימנעות מעישון, הימנעות משתיית אלכוהול מופרזת, פעילות גופנית מתונה, שנת לילה טובה, הימנעות מאופיואידים וסמים, קשרים חברתיים טובים וניהול נכון של המתחים בחיי היומיום.

"גברים ונשים שאימצו את שמונה גורמי אורח חיים האלו יכלו לצבור תוחלת חיים נוספת של 23.7 או 22.6 שנים בהתאמה, בגיל 40, בהשוואה לאלו ללא גורמי אורח החיים האלו", אמרה נגוין כאשר הציגה את תוצאות המחקר במהלך המפגש השנתי של האגודה האמריקאית לתזונה שהתקיים בבוסטון. ומהם הגורמים העיקריים שהביאו למוות מוקדם מהצפוי? לדברי החוקרים חוסר בפעילות גופנית, עישון, ושימוש בסמים היוו את הגורמים העיקריים למוות מוקדם.