ח"כ עמית הלוי
ח"כ עמית הלויצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת עמית הלוי מתייחס בראיון לערוץ 7 לתחושותיו בעקבות איומי הסרבנות ולאחר הדיון המיוחד של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, דיון שהתקיים אתמול (שני) ובו השתתף.

האם מהדיון הזה יצא הלוי רגוע או מודאג באשר לסוגיית הסרבנות? "יצאתי רגוע ומודאג", הוא משיב ומסביר: "יצאתי רגוע מכך שהתופעה קטנה, מצומצמת ומתוחמת לאזורים מסוימים שאנחנו מכירים אותם, בטייסות מסוימות, יחידות מודיעין מסוימות ורופאים מסוימים ולא הרגשתי שמישהו מודאג מנתוני הגיוס".

לזאת הוא מוסיף ואומר כי לצד הרגיעה "יצאתי מודאג מכך שמול המיעוט שכן פועל באופן גס ומנצל את הצבא כדי לכפות השקפה פוליטית ומנצל לשם כך את הדרגות שלו, הצבא צריך להיות הרבה יותר חד כי אחרת נהפוך את הצבא לאוסף מיליציות".

"אם חיילים שמתגייסים היום יודעים שהחוק סלקטיבי כלפי טייסים או רופאים שיוכלו לכפות על החברה את עמדותיהם זה קו חמור שאסור לחצות אותו" אומר הלוי וחוזר על אמירה אותה השמיע במהלך הדיון: "ברור שאם התופעות שקורות היום לפני קיץ 2005 לא היה גירוש מגוש קטיף, כי לא הייתה להם פלוגה אחת לגייס".

"היום הצבא חייב להגיב בצורה נחרצת ולהסביר שכולם כפופים לחוק. אנחנו לא במדינת גנרלים או שופטים. אנחנו במדינה חופשית שבה החוק קובע ואין אף קבוצה שהיא מעל החוק". לדבריו לא ניתן לקבל "מצב שבו כל קבוצה עם שלטר על הציבור, ובוודאי צה"ל שמחזיק מונופול על הכוח", ובהקשר זה הוא מעיר כי כמעט בכל מדינה מערבית דמוקרטית שר הביטחון הוא אזרח ולא איש צבא, וזאת על מנת להקרין את עליונות הפן האזרחי על זה הצבאי, שהאזרח הוא השולט ולא איש הצבא. "צה"ל צריך להכיר יותר את הנזק שיש בתגובה הרפה שלו לתופעות הללו".

באשר להערכות פרשנים, חלקם שמסתובבים בסביבת הרמטכ"ל, ולפיהן הרמטכ"ל נמנע מתגובה חדה ונחרצת על מנת שלא למצוא את עצמו מול גלי סרבנות ושוקת שבורה, אומר הלוי כי הוא שומע את הפרשנויות הללו ומולם הוא מציג את השוקת השבורה החמורה יותר, שוקת שבורה שמקורה במציאות בה כל חייל שמתגייס עלול להבין שבפועל אין חוק ואין סדר בשורות הצבא, והוא יכול לסרב לשרת אם פעולה מסוימת לא תיראה לו.

הלוי מדגיש כי "כאן מדובר על סרבנות גורפת ולא שפעולה מסוימת מנוגדת לצו מצפונו. הם מדברים על קרקוע של צה"ל, הם רוצים לפרק את צה"ל בגלל זהותו של שופט כזה או אחר או בגלל מעמד של יועץ משפטי כזה או אחר. זו מציאות בלתי נסבלת. זה להחזיר את החברה שלנו לטרום העידן הדמוקרטי, לתקופה שבה מי שיש לו חרב גדולה יותר הוא שישלוט".

בדבריו מזכיר חבר הכנסת הלוי את דבריו של שר הביטחון, יואב גלנט, שקבע בדיון כי "גם אי התנדבות זה שימוש בדרגות ובמעמד הצבאי ובהכשרה הצבאית שניתנה להם וניצול חוט השדרה הביטחוני של ישראל כדי לכפות על החברה את עמדתם האישית. זה דבר בלתי נסבל, ושר הביטחון אמר דברים מאוד ברורים בנושא הזה".

באשר לדיווחים לפיהם חברי ועדת החוץ והביטחון שנכחו והשתתפו בדיון לא קיבלו מצה"ל את נתוני האמת אודות הסרבנות מחשש לדליפת המידע, אומר הלוי כי אכן המידע לא נמסר לחברים ואכן כפי שניתן לראות מהדיווחים התקשורתיים לא מעט מפרטי הדיון דלף ממנה, אך יו"ר הועדה ביקש שהנתונים יגיעו לידיעת ועדות המשנה הרלוונטיות, שם מתקיימים דיונים מסווגים יותר. כך או כך מזכיר שוב הלוי כי הדיווח הכוללני שניתן היה שמדובר בקבוצה קטנה, מיעוט קטן ומתוחם מאוד "ורבים מהם חוזרים בהם מההכרזות שנעשו בעקבות לחץ חברתי". עוד הוא מעיר כי בדיון צוין שטלפונים רבים מגיעים ליחידות מתוך נכונות של מתנדבים להגיע ולמלא את השורות במידה והן חסרות.