מחאת רופאים בירושלים
מחאת רופאים בירושליםצילום: ללא

מול איומי השבתת מערכות הרפואה והבריאות בישראל מתגבשת קבוצה בת מאות רופאים המתנגדת למהלך. אחת ממובילי היוזמה היא הרבנית ד"ר חנה קטן, עימה שוחחנו על השבתת הרפואה כאקדח פוליטי.

עד כה נאספו מעל שמונה מאות חתימות של רופאים המביעים התנגדות מעשית פרקטית להשבתת מערכת הרפואה, אומרת ד"ר קטן המדגישה כי לבד מהחתומים "יש הרבה רופאים אנוסים שחוששים לדבר. המערכת היררכית ואנשים חוששים לדבר ולאבד את המשרה והקידום שלהם. הרבה מסכימים איתנו אבל הם לא חותמים".

שתיקתם של אותם רופאים החוששים מאכזבת את קטן שמדגישה כי מדובר בשביתה שהיא לא רק בלתי חוקית אלא גם "מביישת את המקצוע וגורמת נזק רגשי לחולים ונזק מעשי למי שצריך רפואה דחופה ומרפאות חוץ, זה גורם לחשדנות בין מטופל למטפל" אומרת קטן ומתמצתת את קריאתם של הרופאים החתומים "תוציאו את הרפואה מהפוליטיקה".

"המקצוע שלנו הוא מקצוע שהוא שליחות, לא מקצוע שיש בו נגיעה פוליטית ומי שרוצה להפגין יכול לעשות זאת בחוץ, לא על חשבון המטופלים", מוסיפה ד"ר קטן ומציינת כי אמנם לא הזדמן לה לקיים שיח ישיר מול רופאים תומכי השבתה, אך ממפגשי פאנל בתקשורת בהם השתתפה היא חשה שקיימים קולות של אנשים מבוהלים ללא סיבה. "יצא לי להתראיין עם נציגי 'החלוקים הלבנים' והטענות כלפי הרפורמה ועילות הסבירות מנותקות מהמציאות. לדעתי יש כאן משהו שהוא מעבר. יש כאן ערבוב של דעות פוליטיות פרוגרסיביות וגם חרדה אמיתית ממה שהולך לקרות כאן".

בדבריה דוחה קטן את הטענה לפיה הרפורמה תניב אפליה בטיפול הרפואי שיקבלו מי ששייכים לקבוצות אוכלוסיה שונות כדוגמת הלהט"ב. בהקשר זה היא מזכירה את חוק זכויות החולה שמונע כל אפשרות שכזו, גם אם יהיה מי שירצה לקיים אותה.

"גם עילת הסבירות מדברת רק על כך ששופט לא יוכל להכניס את העמדה הסובייקטיבית שלו, אבל עדיין יש מידתיות וסיבות אחרות. כל מי שיורד לעומק הפרטים מבין שאין שום קשר לעולם הרפואה", היא אומרת ומדגישה כי השבתה ואיומי השבתה של עולם הרפואה בישראל "פוגעת אנושות במרקם שאמור להיות מרגיע עבור האדם שמגיע עם כאב וחרדה. כל התשתית הזו נשמטת באחת, וזה נורא ואיום. זה כמו מי שמוכנים למכור את הצבא ולהבעיר את המדינה. זו שבירת כלים".

לדבריה התקשורת אינה מעניקה להתארגנות הרופאים נגד השבתה סיקור שווה וראוי להיקף החתומים על הקריאה. אין פניה מצידם של כלי תקשורת לקידום ראיונות וכתבות אודות ההתארגנות, החברים בה והעמדות אותן הם מייצגים, ועם זאת כאשר אותם רופאים שמונו על ידי הקבוצה לעמוד בקשר עם התקשורת פנו לכלי תקשורת הייתה נכונות לתת להם מענה.