יגאל קליין
יגאל קלייןצילום: מתניה אופיר

תשעה באב 2005, התמונות של הפרידה מבית הקברות בגוש קטיף משודרות ואני בשיחה עם דמות בכירה שנמצאת שם ומעבירה משם את הכאב, את התסכול, את תחושת הסוף ולי ברור שאני מצטרף לפרידה מהגוש.

תשעה באב 2006, צועד אל הכותל לפנות בוקר ומקבל טלפון מגיסי שנמצא על אדמת לבנון ומבקש ממני לשמור על המשפחה אם חלילה יקרה משהו.

תשעה באב 2014 ימים ספורים אחרי הלוויה של בניה שראל הי"ד ויחד עם הדאגה העמוקה להשבת הדר גולדין ואורון שאול הראש והלב מתפוצצים באותם ימים מכאב ומתחושת מחנק.

ההיסטוריה של עמנו רוויה בכאב, רוויה במלחמות, ורוויה ברגעים מורכבים אך נראה שמה שגרם לנו תמיד להמשיך הלאה הוא התקווה, האמון והאמונה בנצח ישראל והידיעה כי עם שיצא מהתקופות האפילות ביותר וידע להקים מדינה וחיים מופלאים הוא עם נצחי שיידע להגשים גם את החלומות הבאים.

את השורות האלה אני מבקש לכתוב לעצמי אבל לא פחות מכך לקרוא קריאה לאנשי החינוך, למנהיגים ואולי יותר מכל לאנשי התקשורת ולכולנו כל אחד ואחת מאיתנו שמייצרים תקשורת- מתבטאים, כותבים ובונים עולם שלם של מחשבות ותחושות על ידי המקלדת והרשת: בואו לא נשכח את התקווה.

תשעה באב 2023, תחושות מורכבות אחרי ימים ארוכים של שיח, תוך כדי ימים של חיבור בין תנועות הנוער השונות ובין הקולות השונים אלה שנגד, אלה שבעד, אלה שחשים תחושת סוף סוף זה אפשרי לאלה שחשים שאולי עכשיו מגיע הסוף ואתה עומד בלב קרוע עם דעה עצמית מאוד ברורה אבל עם רצון כנה שמעל הכל נזכור כולנו שמה שלא יהיה לעם שלנו וליחד שלנו יש תקווה.

תשעה באב 2023, לפני ימים ספורים הסתובבו בלופים תמונות של תחנת הרכבת בירושלים הדגלים בעד יורדים במדרגות לרציפים לכיוון תל אביב , הדגלים נגד עולים לכיוון היציאה מהתחנה ובתווך נלחצות הידיים נאמרת אמירת שלום, מתחזקת התקווה.

תשעה באב 2023 , הלך לעולמו "דוגו" דוד לייטנר ז"ל, שורד השואה שהיה ביד אחת עם מספר שחרטו הנאצים, וביד השנייה עם הפלאפל שסימן את הניצחון , את השיבה ארצה את החיים היהודים שניצחו הכל ומכח הסיפור שלו דורות שלמים נחשפו לכאב האדיר אבל גם לתקווה ולעובדה שאנו חיים כאן ומגשימים חלומות של דורות.

תשעה באב 2023 - גיליתי שביהדות טוניס היו כאלה שמחצות היום לא רק שהיו מתחילים לנקות את הבית כמו עדות רבות, אלא אמא מספרת שאצלם גם היו מתחילים לסייד את הבית: לכבוד המשיח, לכבוד התיקון ולכבוד התקווה הגדולה שהעם הזה לא הניח מעולם ובעז"ה ימשיך לקוות , לבנות ולהגשים גם היום- יחד.

רואה את הרגעים וקורא לעצמי ולכולנו לנגן ולחוש את עוצמת מילותיה של נעמי שמר: "אל תשכח את התקווה"