איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את חוק האיזוק המאוזן של סיעת עוצמה יהודית בהובלת השר איתמר בן גביר ויו"ר הוועדה לביטחון לאומי ח"כ צביקה פוגל.

החוק החדש נועד, לדברי מגישיו, להגן מפני מקרים של אלימות במשפחה, באמצעות איזוק אלקטרוני על הצד המכה, שיתריע מפני קרבה לצד הנפגע. החוק, חודד על ידי השר בן גביר, במטרה להשיג תוצאה מקסימלית של הגנה מפני אלימות ועם זאת, שמירה על הזכות הבסיסית של חופש התנועה ומניעה של האשמות שווא.

לפי הצעת החוק המתוקנת שאושרה, בית המשפט יוכל להורות על איזוק אלקטרוני, זאת לאחר הערכת מסוכנות של בן המשפחה ובמידה וישנה הרשעה קודמת בעבירת אלימות או לחלופין כתב אישום או הפרת צו הגנה קודם.

בנוסף קובע החוק חריג על פיו, במקרים קיצוניים שופט מוסמך לאפשר את האיזוק האלקטרוני מיד, ולהורות על הערכת מסוכנות בתוך 10 ימים.

החוק אושר לאחר דיונים מקצועיים מעמיקים שקיים השר בן גביר במשרדו והוועדה לביטחון לאומי בכנסת בראשות יו"ר הוועדה ח"כ צביקה פוגל, בהשתתפות גורמי אכיפה, רווחה, משרדי הממשלה הרלוונטיים וארגוני משפחה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר כי "הצעת החוק המאוזנת שאושרה היום במליאה, היא חשובה במיוחד, שתאזן בין הצורך החיוני למאבק באלימות במשפחה ולמניעת אלימות ובין החובה שלנו להגן מפני תלונות והאשמות שוות ושמירה על חירותם של חפים מפשע. בניגוד לממשלה הקודמת שלא הוציאה את החוק אל הפועל, הממשלה שלנו תעשה זאת - אך תביא חוק מדויק יותר וטוב יותר ואני מודה לראש הממשלה, שר המשפטים, השרה לקידום מעמד האישה ושר הרווחה".

יו"ר הועדה לביטחון לאומי, ח"כ צביקה פוגל הוסיף: "אחרי הרבה שנים של חקיקה, סופסוף שמים אזיקים על מי שפגע, או שברור כי הוא עלול לפגוע, כדי לאפשר שגרת חיים נורמלית לבני משפחתו".

ח"כ מירב בן ארי ממפלגת יש עתיד בירכה הערב (ראשון) על אישורו של חוק האיזוק האלקטרוני - למרות שהביעה הסתייגות מחלק מסעיפיו. "ההחלטה להעביר את חוק האיזוק האלקטרוני היא החלטה חשובה ועם זאת צריך לזכור שהחוק מוגבל מבחינת מספר האזיקונים, כ-300 למרות שכיום יש כמעט 1,000 נשים במקלטים. בנוסף, ההחלטה להעביר לשב"ס את המעקב אחר הגברים האלימים היא החלטה לא נכונה".

"יש לי עוד הסתייגויות לגבי החוק כפי שהוא עבר היום אך עם זאת חשוב לציין שהעובדה שהאיזוק האלקטרוני יתחיל במדינה וייצא לדרך היא החלטה חשובה מאוד - חיכינו לזה שנים רבות. חבל שהממשלה הזאת חיכתה את החודשים המיותרים האלה ולא העבירה את נוסח החוק כפי שאנחנו העברנו בכנסת ה-24 ועם זאת החוק טוב, החוק חשוב וטוב שיצא לדרך", אמרה בן ארי.