אלוף-משנה אלדד בורוכוביץ׳
אלוף-משנה אלדד בורוכוביץ׳צילום: דובר צה"ל

אלוף-משנה אלדד בורוכוביץ׳ נכנס הערב (ראשון) לתפקיד מפקד שייטת ספינות הטילים של זרוע הים (שייטת 3). הוא החליף את של אלוף-משנה ארז בן ציון, אשר כיהן בתפקיד בשנתיים האחרונות וצפוי לצאת ללימודים.

טקס חילופי המפקדים נערך בבסיס זרוע הים בחיפה, בראשות מפקד זרוע הים האלוף דוד סער סלמה ומפקד בסיס חיפה תת-אלוף טל פוליטיס.

מדברי מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, אמר כי "שייטת 3 היא עמוד השדרה של זרוע הים, המצפן של השייטת הוא הרוח המעולה הנושבת באנשיה. זו רוח חשובה הרבה יותר מכל טיל, מכל תותח, מכל מנוע עוצמתיים ככל שיהיו. זוהי רוח שצרבה קוד גנטי ארוך שנים, קוד שחרוט בכל לוחם ולוחמת, בכל מפקד ומפקדת: הגנה על הבית, משימתיות, מצוינות, רעות לוחמים, לכידות בלתי מתפשרת".

לדבריו, "גם בימים אלה הרוח, הערכים והקוד שנצרב, כל כך חשובים. כאנשי ים אנו מבינים היטב את משמעות ניהוג הספינה בסערה. את המחירים האפשריים. הקוד שחרוט בכל אחד מאיתנו: הגנה על הבית, משימתיות, מצוינות, רעות לוחמים, לכידות בלתי מתפשרת, קריטיים לביצוע משימתינו".

המפקד שייטת 3 הנכנס אל"מ בורוכוביץ' אמר: "לפני למעלה מ-20 שנים הצטרפתי לראשונה לשייטת 3 והערב - נרגש ומלא בתחושת שליחות - אני שב הביתה. ערוך ומוכן לכל אתגר בזירה הימית ומחוצה לה.
שייטת 3 תמשיך להיות כשירה, חזקה ומוכנה לכל אתגר - בטווחים קרובים ורחוקים - מול ארגוני טרור, צבאות ואיומים מתהווים".

הוא ביקש להתייחס לקריאות הסרבנות ואמר: "אינני יכול לסיים את דבריי מבלי להתייחס למציאות החברתית של החודשים האחרונים, שסדקה את האתוס המלכד שהיה מאז ומתמיד מעל לכל מחלוקת פוליטית. קוראים לו צבא הגנה לישראל, והוא היה ועודנו פוליסת הביטוח של המדינה. דווקא בימים בהם הערכים המשותפים שלנו הופכים שבריריים יותר, אני מצפה מלוחמי ומפקדי שייטת 3 להתעלות מעל השיח המפלג לשמור על הלכידות, ולהמשיך לשרת את המדינה על כל אזרחיה, כולנו יחד מרכיבים את הפסיפס המרהיב והמופלא הזה שנקרא מדינת ישראל".

"לא התברכנו באוצרות-טבע רבים. יש לנו אוצר יקר אחד – והוא האדם, האדם הזה שבו התברכנו הוא כל אחד מכם. מפקדים ולוחמים אדרוש מכם את המיטב ואעשה לילות כימים כדי לשמור עליכם מכל משמר", סיכם.

המפקד היוצא, אל"מ בן ציון ציין כי "אחד הדברים הראשונים שלמדתי הוא שסטי"לן זה להיות מקצוען, אנו מפעילים ספינות טילים עם מערכות מהתקדמות בעולם והמקצוענות מאפשרת לנו להפעיל את הספינה בהצלחה. בספינות למדתי שספינה זה כמו משפחה, אנחנו לא בוחרים את חבריה - הפקודים, העמיתים או המפקדים שלנו ועדיין נחייה ביחד וצריך לעשות הכל כדי להצליח".

"פעלנו בזירות רבות, במבצעים מיוחדים ורחוקים, בכוחות אורגניים ועם ציים זרים, אף פורסמה בתקשורת פעילותנו במפרץ עדן. ועם זאת בעייני, יירוט הכטב"מים שחיזבאללה הטיס לכיוון האסדות מציין יותר מכל את המקצועיות שלנו, הסטי"לנות שלנו, ברגע האמת היינו שם, ובשעת המבחן פעלנו במקצועיות והשמדנו אותם ביירוט מבצעי ראשון", הוסיף.

"לשמחתי זכיתי לקחת חלק בהפיכת חלום למציאות, זכיתי לקחת חלק בפרויקט סער 6 בשמונה שנים האחרונות, משלב השרטוטים והאפיון המבצעי באמל"ח, דרך הובלת פרויקט הבניה מעבר לים וכלה באינטגרציה ובמבצוע בארץ שכלל מאות ניסויים, ירי של עשרות טילים, רקטות ופגזים ובסופו שלוש ספינות מבצעיות ועוד אחת בדרך. בעת הזו כאשר בחוץ יש סערה, אני מודה על הזכות לשרת, על המטרה הברורה, על המדים שמסמלים שליחות ואחדות גורל, על היכולת לסמן קורס ולהפליג אליו עם המשרתים בשייטת. למשרתי צה"ל יש תפקיד חברתי משמעותי בהיותנו מעוז של לכידות וסולידריות לאומית. כמפקדים תפקידנו לשמור על תחושת הביטחון, על לכידות הצוותים, לשמש דוגמא אישית, לצמצם שורות ולפעול לשמירת חוסנם של אנשינו. נמשיך לעשות משליחות, בממלכתיות וברעות לביטחון המדינה", סיכם.