צה"ל בג'נין
צה"ל בג'ניןצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, פרסמו סרטון וידאו המתאר את ההיערכות הצבאית במחנה ג’נין לקראת מבצע "בית וגן" לפני כחודש והלחימה הפלסטינית המבצע.

הלחימה נגד צה"ל תוארה כ"ניצחון פלסטיני שוקדמו לו הכנות בתחום המודיעיני והמבצעי".

לוחם בגדודי אל-קודס סיפר, כי "גדוד ג’נין בפיקוד הג’יהאד האיסלאמי הקים רשת של תצפיתנים האוספים מידע באופן קבוע על בסיסי צה"ל וההתנחלויות בגזרת עוטף ג’נין".

הוא ציין, כי "המידע השוטף המתקבל מהתצפיתנים מסייע ביותר לאתר מבעוד מועד תנועה של כוחות צה"ל לכיוון ג’נין ולאפשרות היערכות מקדימה הכוללת בין היתר הצבת מארבים וחסימת צירי התנועה באמצעות מכשולים המיועדים לבלום התקדמות של כלי רכב משוריינים".

בסרטון הוצג חדר המבצעים שהוקם בג’נין המקבל את המידע מהתצפיתנים וממקורות נוספים. בחדר נראה מסך מחשב המפוצל למספר חלונות המקרינים וידאו, ייתכן בהעברה בזמן אמת של דיווחי התצפיות.

עוד נמסר, כי גדוד ג’נין למד ממעקב אחר התקשורת הישראלית כי כוחות צה"ל מתעתדים לעשות שימוש בכלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מ) כדי לתקוף יעדים בעיר.

קודם למבצע "בית וגן" ובהסתמך על המעקב על פעילות הכטב"מים בעיר, מפקדי גדוד ג’נין הצליחו להסיק כי צה"ל אסף מידע על יעד באזור מסוים. על בסיס זה הכינו הכוחות מבעוד מועד מארב שכלל מטעני נפץ רבי עצמה ובעת פעולת צה"ל הצליחו לפגוע במספר משוריינים.

במבצע "בית וגן" עקבו המחבלים אחר פעילות הכטב"מים ומיד עם איתורם ניתנה הוראה לכוחות להיכנס למחסה תת קרקעי.

הכוחות הפלסטיניים בג’נין חפרו מנהרות מבצעיות במחנה ג’נין המשמשות למחסה ולתקיפה. הלוחם בגדוד ג’נין סיפר שבאמצעות המנהרות נשלחו לוחמים לבצע מארבים נגד כוחות צה"ל שפעלו בעיר.

הוא הוסיף ואמר, כי הלוחמים הפלסטינים הפילו שישה כטב"מים של צה"ל מהם נאסף מידע מודיעיני רב ערך, ובכלל זה תיעוד פעולת צה"ל כפי שנקלט במצלמות, ממנו למדו על שיטות הפעולה ואיסוף המידע לתקיפת היעדים.