מעצר מנהלי. כלא עופר
מעצר מנהלי. כלא עופרצילום: פלאש 90

בעוצמה יהודית פנו היום (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון יואב גלנט בדרישה לשחרר שמונה יהודים שנמצאים במעצר מנהלי.

השמונה נעצרו זמן קצר אחרי הפיגוע הרצחני בצומת עלי בבנימין.

חברי הכנסת של סיעת עוצמה יהודית פנו במכתב אותו יזמה ח"כ לימור סון הר-מלך לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון יואב גלנט בבקשה כי יבטלו את המעצרים המנהליים לשמונה מתיישבים עליהם חתם השר גלנט שהוצאו בתקופה האחרונה לאחר הפיגוע בעלי. על המכתב חתמו כל חברי הסיעה - השר איתמר בן גביר, השר יצחק וסרלאוף, השר עמיחי אליהו, ח"כ לימור סון הר - מלך, ח"כ יצחק קרויזר, ח"כ אלמוג כהן וח"כ צביקה פוגל.

במכתבם מציינים חברי הכנסת כי חלק מהעצורים המנהליים חבריהם של נרצחי הפיגוע וציינו כי מספר של העצורים המנהליים הוא הגבוה ביותר מזה 40 שנה: "לפני שבועות אחדים נרצחו 4 יהודים בפיגוע נורא ביישוב עלי: אלישע אנטמן הי"ד, עופר פיירמן הי"ד, נחמן מורדוף הי"ד והראל מסעוד הי"ד".

"יומיים לאחר הרצח הנורא נעצרו ארבעה מחבריהם הקרובים של הנרצחים הראל ונחמן הי"ד. העצורים נחקרו בשב"כ תחת מניעת מפגש עם עו"ד וכעבור ימים אחדים, כשאחד מהם שוחרר בהוראת בית המשפט וגם שחרורם של האחרים התקרב, נחתם כנגדם צו מעצר מנהלי לתקופות ארוכות של 4-6 חודשים. לאחר מספר ימים נחתם צו כנגד צעיר נוסף. החל מהקמת הממשלה הנוכחית, הוצאו עד כה 12 צווי מעצר מנהליים כנגד צעירים בהתיישבות. מדובר במספר שיא של צווי מעצר כנגד יהודים שיצאו תחת הממשלות השונות בכ-40 השנים האחרונות. לשם השוואה - תחת ממשלת רבין, הוצאו פחות מעצרים מנהליים".

בעוצמה יהודית הדגישו במכתבם כי המעצרים המנהליים הינם כלי כנגד אויבים ואין כל סיבה להפעילו נגד ציבור המתיישבים: "אנו מתנגדים מכל וכל לצווים אלו וקוראים לך לבטל אותם לאלתר. לא ניתן להשלים עם מצב שבו שר הביטחון מנהל מדיניות של 'דלת מסתובבת' כשבית המשפט משחרר בשל העדר ראיות ושר הביטחון כולא מחדש. צווי הגבלה מנהליים, ועל אחת כמה וכמה צווי מעצר מנהליים, צריכים להישמר לתרחישי קיצון בהם אויבינו מהווים סכנה מוחשית ומהותית לביטחון המדינה. חלילה לעשות שימוש בצווים מעין אלו כנגד נערים צעירים בהתיישבות".

אתמול ביקרה חברת המפלגה, ח"כ לימור סון הר מלך את יאיר לובצקי ויצחק קוסקס, שניים מהעצורים המנהליים שנעצרו לאחר הפיגוע בעלי בצו של אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס ושר הביטחון יואב גלנט.

בנוסף ביקרה חברת הכנסת את החייל ידידיה סיאני שנעצר בסמוך לאירועים בהם הדפו מתיישבים פורעים ערבים מאום ספא שניסו לפגע בתושבי עטרת, נווה צוף ויישובי האזור.

"באתי היום לבקר, לעודד, לחזק ולבדוק את תנאי החזקתם של הנערים שנעצרו במעצר מנהלי לאחר רצח חבריהם בפיגוע בתחנת הדלק בעלי. מעצר מנהלי כאשר ברור לכל שאין מדובר בפצצה מתקתקת ואין מדובר בנערים עם פוטנציאל לפגע הוא שיטה בזויה של המערכת לנקום בנערי הגבעות הנפלאים מכיוון שהם דורשים ביטחון ועומדים על כך שינקטו ביד קשה נגד האויב", אמרה חברת הכנסת.