יואב גלנט
יואב גלנטצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר הביטחון יואב גלנט האשים היום (שני) במהלך דיוני ועדת חוץ וביטחון כי לדעתו, ההסכם הימי עם לבנון הוא זה שערער את ההרתעה מול חיזבאללה. כך דווח בחדשות 13.

"הסכם הגז עם לבנון זו אחת מנקודות המפנה במתיחת הגבולות של חיזבאללה, והביטחון העצמי הגובר שלהם", אמר גלנט.

בתגובה, מרב מיכאלי, שהייתה שרה בממשלה שאישרה את ההסכם שאלה: "שר הביטחון, האם זה ניתוח שלך או של המערכת?"

גלנט השיב: "זו עמדתי על בסיס כל ניתוחי מערכת הביטחון וההערכות המודיעיניות". מיכאלי הוסיפה ושאלה: "כי כשאנחנו אישרנו את הסכם הגז עם לבנון זה היה בדחיפה של כל גורמי הצבא, אז מה קרה פתאום?"

עמית סער, ראש חטיבת המחקר בצה"ל הגיב למיכאלי בישיבה: "הניתוח שלנו הוא קצת אחר (מזה של שר הביטחון). התהליך שהגביר את הביטחון העצמי של חזבאללה התחיל עוד קודם".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב אחרי הפרסום לטענות גלנט ואמר: "ההסכם ההיסטורי עליו חתם ראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד יחד עם הממשל האמריקאי וממשלת צרפת הוא אחד ההישגים הגדולים של מדיניות החוץ הישראלית בשנים האחרונות. הוא חיזק את ביטחון מדינת ישראל, החליש את חיזבאללה והבטיח את אספקת הגז לישראל. ההסכם נחתם בעקבות המלצה של כל גורמי מערכת הביטחון במדינה ובכלל זה צה"ל, אמ"ן, המל"ל, המוסד, וגופי ביטחון נוספים. זו גם הסיבה שהממשלה הנוכחית מקיימת את ההסכם כלשונו".

"כפי שהסבירו גורמי אמ"ן אובדן ההרתעה בצפון הוא תוצאה של מדיניות הססנית של ממשלות נתניהו מאז 2018, והחולשה העמיקה בחודשים האחרונים מול התבססות החיזבאללה בחוות שבעה והעובדה שאוייבינו מבינים שהמהפיכה המשטרית מחלישה את צה"ל, את החוסן הלאומי ואת החברה הישראלית".

שר הביטחון גנץ הגיב: "לא ניכנס לנאמר בדיונים סגורים. הסכם הגז עם לבנון, היה הסכם ששיפר את המצב הביטחוני ויצר משוואה שאותה נסראללה לוקח בחשבון גם היום. הממשלה הנוכחית לעומת זאת, לא המשיכה את השיח ומינפה אותו, חתכה את מיגון הצפון בעת רגישה, והחמור מכל - פגעה אנושות בהרתעה ולא רק בהתנהלות המופקרת בהפיכה המשטרית".