הרב יעקובוביץ' בבית הכנסת בצופית
הרב יעקובוביץ' בבית הכנסת בצופיתצילום: באדיבות המצלם

פרסום ראשון: ועד המושב צופית פיטר את הרב יצחק יעקובוביץ', רב המועצה האזורית דרום השרון, כי סירב להסיר את המחיצות בין גברים לנשים בבית הכנסת.

הפיטורין חלים אך ורק על היישוב ואין להם כל תוקף וקשר לרבנותו של הרב בשאר יישובי מועצת דרום השרון.

"חברי הועד המקומי מבקשים להבהיר, כי גם לאחר הישיבה הנ"ל, הועד המקומי עומד על בקשתו להחליף את רב המועצה, מר יעקובוביץ. אנו מבקשים לכבד את החלטת הועד המקומי", נכתב במכתב מטעם הועד אשר נשלח לאושרת גני גונן, ראשת מועצת דרום השרון.

בית הכנסת צופית ממוקם בתוך מועדון הפיס של המושב מבנייתו לפני כחמש עשרה שנה. עד לשנים האחרונות בית הכנסת היה בשימוש רק בחגי תשרי ובשנים האחרונות החל הרב יעקובוביץ', רב האזורי לדרום השרון ללמד תורה בצופית כל שבוע, שיעורים שאף נדדו לבית משפחת דיין כ"במה אקטואלית ביהדות", לגברים ונשים המתעניינים ביהדות בכל נושאי התורה, אקטואליה, תלמוד וקבלה. הרב אף מגשר ומייעץ למשפחות שונות ביישוב ומחוץ לו.

כעת, לאחר שנים של עשייה שקטה מצדו של הרב, החליט וועד המושב להתנגד לניהול ההלכתי של בית הכנסת, בטענה של "הדרת נשים במושב צופית" וכיוון שהקרקע והמבנה של המושב.

הרב יעקובוביץ' התייעץ בנושא עם גדולי ישראל אשר פסקו את שנהוג כל הדורות שאסור להסיר את המחיצות לגמרי אלא לכל הפחות מחיצה המפרדת 168 ס"מ בתפילות. כאמור, משסרב הרב לשנות ההלכה, החליט הוועד לפטרו. אחת ההשלכות הנוספות של כך שכעת המתפללים הדתיים לא יוכלו מבחינה הלכתית להתפלל במקום. "הכול כפועל יוצא מאווירת אי אהדת הדת במדינה", אומרים תלמידי ומקורבי הרב המעוניינים בהנהגתו.

תגובת וועד מושב צופית: "הוועד לא פיטר את רב המועצה מעצם העובדה שהרב לא מועסק ע"י וועד מקומי צופית. מושב צופית מקבל את שירותי הדת שלו מהמועצה האזורית דרום השרון. השירות ניתן ע"י מספר רבנים שהמועצה מעסיקה, ומושב צופית בחר להחליף את הרב יעקובוביץ ולקבל את שירותי הדת מרב אחר.

"הרב יעקובוביץ בהתנהלותו במקום לעסוק בקירוב לבבות ואיחוי קרעים, גרם לפגיעה בססטוס קוו שהיה מקובל במושב שנים רבות וליצירת מחנות במושב סביב נושא הדת. גם אם קירב כמה תושבים לדת, הוא הרחיק רבים אחרים.

"נעשו ניסיונות רבים של הוועד להגיע להידברות עם הרב בסיוע המועצה האזורית, אך במקום ליצור שלום בית וקרבה. בחר הרב להמשיך ולנקוט באותו קו שגורם לריב, שנאה ומחנאות במושב.

"וועד מקומי צופית תומך בסטטוס קוו בנושא בית הכנסת והדת כפי שהיה נהוג במושב מאז הקמתו לפני 90 שנה. יתרה מכך הוועד מקצה לאורך השנים תקציב ייעודי לנושא הדת שמטרתו לממן פעילויות מגוונות בנושא למי שמעוניין בכך, וכל זה במבנה ציבור של הוועד המקומי.

"לראייה, במהלך השנים האחרונות הורחבה התפילה במושב שהייתה נהוגה רק בימי שישי גם לימי שבת, והוועד המקומי תמך בכך. המבנה ששירת בימי שבת קהל חילוני לימי הולדת וארועים אחרים הוקצה לתפילה.

"לסיום, לגבי נושא המחיצות, אין קשר בינו לבין הבקשה של הוועד לקבל שירותי דת מרב אחר במועצה האזורית. לראייה כיום תפילות שישי ושבת מתנהלות עם המחיצה שביקשו המתפללים. יתרה מכך, הגענו להסכמה שבחגי תשרי תמשיך להיות הפרדה בין נשים לגברים, אולם ההפרדה תהיה זהה לזו שהיתה נהוגה כל השנים, לא הפרדה בגובה 1.68 כפי שדורש הרב יעקובוביץ אלא בגובה שמאפשר לנשים".