ששון גבאי בסרט 'בתי אהובתי'
ששון גבאי בסרט 'בתי אהובתי'צילום: דניאל מילר

לפני חודשיים בדיוק הזניקה האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה את המירוץ לטקס פרסי אופיר, והיום היא מפרסמת את שמותיהם של המועמדים הסופיים שעלו לגמר ומביניהם ייבחרו הזוכים בכל קטגוריה בטקס שיתקיים בתחילת ספטמבר.

בפסגת רשימת המועמדויות ניטש קרב צמוד בין 'שבע ברכות' של איילת מנחמי עם 12 מועמדויות, ל'גן קופים' של אבי נשר ו'החייל הנעלם' של דני רוזנברג עם 11 מועמדויות כל אחד.

מנחמי, אגב, חתומה לא רק על ההישג המרשים אלא גם על קאמבק מרשים לא פחות - הפעם שעבר בה הייתה מועמדת לפרס אופיר הייתה לפי 16 שנה.

שחקנים בולטים ברשימת המועמדים הם ששון גבאי, שייתכן וישבור שוב את שיא האקדמיה ושיא אישי ויגרוף פסלון חמישי בקטגוריות המשחק, ודאנה איבגי וריימונד אמסלם. איבגי כיוון שייתכן שגם היא תשבור שיא ותהפוך השנה לשחקנית המעוטרת בהיסטוריה של הטקס, ואמסלם כיוון שהיא מתחרה מול עצמה בקטגוריית שחקנית ראשית על תפקידיה ב: 'שבע ברכות' ו'העתיד'.

הטקס כולו יתקיים במגמת צמיחה של הקולנוע הישראלי כשאחרי שבשנת 2022 נשבר שיא במספר הסרטים, השנה השיא הזה נשבר שוב וחלה עליה של כ-10% בכמות העבודות שהוגשו - 121 לעומת 107 בשנת 2022.

גם השיא השני שנשבר שנה שעברה במספר הנשים מהתעשייה המועמדות לפרס נשבר שנית, ומ-4 ו-2 נשים שמתחרות בקטגוריית העריכה והבימוי בהתאמה, עלינו ל-12 נשים בקטגוריית העריכה ו-6 בקטגוריית הבימוי.