אבחון סרטן, אילוסטרציה
אבחון סרטן, אילוסטרציהצילום: iStock

האם בקרוב בינה מלאכותית תחליף את הרופאים באבחון סרטן? מחקר חדש חשף כי הבינה המלאכותית הצליחה לאבחן יותר מקרי סרטן מאשר רופאים וחסכה בזמן האבחון בצורה משמעותית.

במסגרת המחקר שהתקיים בשבדיה אספו החוקרים בדיקות ממוגרפיה של מעל 80 אלף נשים שנערכו בין החודשים אפריל 2021 עד יולי 2022. מחצית מבדיקות הממוגרפיה הועברו להערכה של רופאים בעלי ניסיון רב של שנים ארוכות, בעוד החצי השני הועברו לבדיקה על ידי בינה מלאכותית.

במחקר התגלה כי הבינה המלאכותית הצליחה לאבחן 6 מקרי סרטן השד בכל אלף בדיקות ממוגרפיה לעומת 5 מקרי סרטן שאובחנו על ידי הרופאים עצמם. נתון נוסף היה הזמן הרב שנחסך בבדיקת הממוגרפיה על ידי הבינה המלאכותית לעומת האנושים. על פי הערכת החוקרים מדובר בחיסכון של 44 אחוזים בזמן הניתוח של הממוגרפיה על ידי הבינה המלאכותית לעומת אבחון של רופאים, מה שיאפשר אבחון וטיפול מוקדמים ומהירים יותר.

החוקרת הראשית, ד"ר קריסטינה לנג מאוניברסיטת לונד בשבדיה, אמרה על תוצאות המחקר כי "סקרי ממוגרפיה הנתמכים על ידי בינה מלאכותית הביאו לשיעור זיהוי סרטן דומה בהשוואה לקריאה כפולה רגילה על ידי רופאים, עם עומס עבודה נמוך משמעותית בקריאת הממוגרפיה, מה שמעיד על כך שהשימוש בבינה מלאכותית בבדיקת סריקות ממוגרפיה הוא בטוח. אנחנו עדיין צריכים להבין את ההשלכות על תוצאות הבדיקות, במיוחד אם שילוב של רדיולוגים מומחים עם בינה מלאכותית יכול לעזור בזיהוי סוגי סרטן שלעתים קרובות מחמיצים בסריקה מסורתית, כמו גם את העלות-תועלת של הטכנולוגיה".