שר הביטחון יואב גלנט, מנכ"ל משרד הביטחון אייל זמיר וראש מפא"ת דני גולד, קיבלו הערב (רביעי) את ההודעה ממחלקת המדינה האמריקנית על החלטת הממשל לאשר את עסקת המכירה של מערכת 'קלע דוד' לפינלנד.

מערכת 'קלע דוד' מפותחת במשותף ע"י מנהלת 'חומה' במפא"ת והסוכנות האמריקנית להגנה מטילים בהובלת חברת 'רפאל' ומיועדת ליירוט איומים מתקדמים בהם טילים בליסטיים, טילי שיוט, כלי טיס ומל"טים.

ישראל תמכור לפינלנד את מערכת ׳קלע דוד׳, המבוססת על המערכת הישראלית וכוללת מיירטים, משגרים ומכ"מים. הגרסה הפינית תיוצר בשיתוף פעולה בין התעשיות השותפות בישראל ובארה"ב, בהובלת חברות 'רפאל' ורייתאון לבין תעשיות בפינלנד למשימות מוגדרות, ותחובר למערך השליטה והבקרה הפיני.

השר גלנט אמר כי "אישור המכירה של מערכת 'קלע דוד׳, פיתוח משותף ישראלי-אמריקני, שניתן היום על ידי האמריקנים, הוא צעד משמעותי מאוד בדרך למימוש עסקה היסטורית בין ישראל לבין פינלנד. בזכות פיתוחים פורצי דרך כמו מערכת קלע דוד שמפתחים טובי המוחות במערכת הביטחון, אנו מחזקים את קשרינו עם מדינות העולם, מבצרים את ביטחוננו ומעצימים את מעמדה של ישראל".

"אני מודה לממשל הפיני ולעמיתי שר ההגנה האקאנן על האמון במערכת הביטחון ובתעשייה הביטחונית הישראלית ובטוח כי עסקה זו תהווה עליית מדרגה בשיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות שיתרום להתמודדות טובה יותר למול האיומים הגלובליים והאזוריים. אני מודה גם לעמיתי מזכיר ההגנה, הגנרל לויד אוסטין ולממשל האמריקני על תמיכתם בעסקה חשובה זו".

אייל זמיר הוסיף כי "משרד הביטחון מודה לממשל האמריקני על אישור המכירה לפינלנד של מערכת ‘קלע דוד’, שפותחה במשותף ע"י ישראל וארה"ב. משרד הביטחון יעמוד בקשר צמוד עם הממשל האמריקני ועם ממשלת פינלנד, לאורך כל תהליך ביצוע העסקה. אנו מקווים שהבעת האמון הפינית במערכת הגנה אווירית ישראלית ואישור המכירה האמריקני, יביאו מדינות נוספות באירופה להדק את שיתוף הפעולה הביטחוני עם מערכת הביטחון הישראלית והתעשיות הביטחוניות הישראליות".

ד"ר דני גולד סיכם: "מערכת 'קלע דוד' הינה מערכת מבצעית משנת 2017 ומהווה מרכיב משמעותי במערך ההגנה הרב שכבתי של מדינת ישראל. אנו גאים בבחירה הפינית במערכת הישראלית-אמריקנית ובאישור המכירה האמריקני. נפעל כעת להשלמת חתימת העסקה בפרק הזמן הקרוב".

יו"ר רפאל, ד"ר יובל שטייניץ: "אנו מברכים על האישור האמריקאי למכירת מערכת 'קלע דוד' לפינלנד ומודים למשרד הביטחון על קידום הפרויקט. מערכת 'קלע דוד' המתקדמת מעוררת עניין רב בעולם ואנו גאים מאד בפיתוחה. המערכת המבצעית כבר בישראל, תשדרג את יכולות ההגנה האווירית של פינלנד ואנו צופים עסקאות נוספות בהמשך".