מתריע. ד"ר אדי כהן
מתריע. ד"ר אדי כהןצילום: צילום מסך. באדיבות המצולם

המזרחן ד"ר אדי כהן טוען לתהליך אותו הוא מגדיר כפלסטיניזציה מתמשכת של תאגיד השידור בערבית. בראיון לערוץ 7 הוא קובע כי מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת בשנה האחרונה, שבאה לידי ביטוי מובהק בדיווח על תאונה שהתרחשה צפון הארץ ככזו שהתרחשה ב"צפון פלסטין הכבושה".

ד"ר כהן מספר כי מזה תקופה ארוכה הוא עוקב אחר שידורי התאגיד בערבית, שידורים הממומנים מכספי כלל האזרחים ותכליתם במקור הייתה לחזק את השתלבותם של ערביי ישראל בחברה הישראלית, ואולם באחרונה קיימת מגמה הפוכה אותה כאמור הוא מגדיר כפלסטניזציה של השידורים.

בהקשר זה הוא מציין שידור מיוחד ליום הנכבה, מה שלא היה לאורך שבעים שנה וצץ לפתע בשנה האחרונה. כך גם השתלחות של אחד מכתבי התאגיד בממשלה ובשר לביטחון לאומי, מה שגם הוא לא היה מקובל במסגרת שידורים שהקפידו עד כה להימנע מפוליטיקה, ובפרט פן מוקצן כזה של פוליטיקה התוקפת ומבקרת את הממשלה ושריה.

עוד הוא מציין כי בשידורים מחבל אינו מוגדר כמחבל אלא לכל היותר כ'מבצע הפיגוע'. נקודת קיצון מובהקת רואה ד"ר אדי כהן באותו דיווח ביום שישי האחרון של אתר 'כאן' בערבית אודות תאונה בה היה מעורבת רכב צה"לי בצפון הארץ. הדיווח הגדיר את מיקום התאונה כ"צפון פלסטין הכבושה".

כהן פרסם על דבר הניסוח המקומם ברשתות החברתיות ובאתר 'כאן' בערבית תיקנו את ההתנסחות, אך גם בתיקון, מציין כהן, לא הגדירו את צפון הארץ כצפונה של ישראל אלא כ"צפון המדינה", בלבד.

ד"ר כהן תוהה בקול רם מה עושה דיווח כזה המדבר על צפון פלסטין הכבושה לערבי ישראלי שמפנים את הצורך והרצון לשחרר את פלסטין מאותו כיבוש מדובר.

עוד מציין כהן כי כבר לפני כחודש וחצי שיגר שר התקשורת, שלמה קרעי, מכתב ברור אודות תופעת הפלסטינזציה בתאגיד השידור, אך מסתבר שהמכתב לא הביא לשינוי כלשהו. בדבריו הוא מעיר כי אינו עוקב בכל רגע ורגע אחר השידורים ובהחלט יתכן וישנן עוד התבטאויות מקוממות רבות אחרות, וגם הן ראויות לטיפול הגורמים הרלוונטיים.

מתאגיד השידור נמסר בתגובה כי " הידיעה תוקנה באופן מיידי עם הגעת התלונה. התלונה הגיעה אל נציב הקבילות בתאגיד, ועם סיום עבודתו – נעדכן".