בינה מלאכותית
בינה מלאכותיתצילום: iStock

חוקרים מאוניברסיטת סארי בבריטניה טוענים כי פיתחו מערכת שיכולה לזהות באמצעות בינה מלאכותית אילו מקשים נלחצו על גבי המקלדת רק באמצעות האזנה לצלילי המקשים.

לטענתם, המערכת מזהה בדיוק של 90 אחוזים את הסיסמה שהוקלדה על ידי המשתמש, ובמקרה ומדובר בהקלדה שבוצעה במהלך שיחת וידאו – המערכת הצליחה לחשוף בפני שאר המשתתפים את הסיסמה שהוקלדה.

ד"ר אחסן טורייני, אחד ממובילי המחקר החדש, אמר כי "אני יכול לראות את הדיוק של מודלים כאלו, והתקפות כאלו, רק הולכים וגדלים.

כעת, ככל שמכשירים חכמים הנושאים מיקרופונים הופכים נפוצים יותר ויותר במשקי בית, התקפות כאלו מדגישות את הצורך בדיונים ציבוריים על שליטה בבינה המלאכותית".

תוצאות המחקר פורסמו בכנס אירופי בנושא אבטחה ופרטיות. במסגרת המחקר לחצו טורייני וחבריו על כל אחד מ-36 המקשים במחשב MacBook Pro במשך 25 פעמים ברציפות, כאשר בכל פעם הם השתמשו באצבע אחרת ובלחץ משתנה על המקלדת.

צלילי ההקלדה הוקלטו בשיחת זום ובטלפון חכם שהונח ליד המקלדת. לאחר מכן הזין צוות החוקרים את צלילי ההקלדה אל תוך המערכת החכמה שפיתחו, בניסיון לבדוק האם הבינה המלאכותית תזהה את המקשים שנלחצו. התוצאות הפתיעו גם אותם.

המערכת זיהתה בצורה נכונה 95 אחוזים מההקלדות שהוקלטו על גבי הטלפון החכם, ו-93 אחוזים מההקלדות שהוקלטו במהלך שיחת זום.

ומה לגבי מניעה של האקרים מחשיפת הסיסמה שלכם? צוות החוקרים ממליץ להשתמש בשיטות אחרות ובהן אבטחה דו שלבית או סיסמה ביומטרית, שאינה מצריכה הקלדה על מקשי המקלדת.