ילדות מסניף בית לחם עם תמונת המחבלת דלאל מוגרבי
ילדות מסניף בית לחם עם תמונת המחבלת דלאל מוגרביצילום: מתוך דף הפייסבוק של המועצה העליונה לצעירים וספורט של אשף

יש יהודים ישראלים עם זיקה למערב שיביטו בפיגועים וברציחות המזוויעות שמבצעים בנו שכנינו הפלשתינים ויטענו כי הברבריות הזאת מקורה תרבותי ושבטי. לדידם של אלה, המחבלים מונעים מתוך רגש קמאי עמוק של שנאה המניע אותם לטבוח ללא אבחנה באנשים, נשים וטף. אלא שמלבד התרבות הפלשתינית השבטית שאכן קיימים בה יסודות אלימים, המחבלים הפלשתינים מונעים גם מתפיסה אידאולוגית עמוקה.

התפיסה האידאולוגית היא זו של התנועה הלאומית הפלשתינית, שהחלה את דרכה בד בבד עם הופעת הציונות, וההתנגדות להתיישבות יהודים בארץ ישראל מהווה בה נדבך חשוב. לכן עד היום פיגועי טרור שמטרתם גירוש האויב הציוני מ"פלשתין הכבושה" מתקבלים בציבור הפלשתיני באהדה ונחשבים למעשים נאצלים, והמחבלים שמבצעים אותם הם גיבורים לאומיים.

בהתאם לתפיסה אידאולוגית זו מחנכים הפלשתינים את ילדיהם להעריץ מחבלים ופיגועי טרור. בחודש שעבר הוחלט לקיים את קייטנות "המועצה העליונה לצעירים וספורט" – גוף של אש"ף הממומן ברובו על ידי הרשות הפלשתינית – בסימן הזדהות עם מחבלים והערצתם. מחקר שנערך על ידי מכון המחקר 'מבט לתקשורת פלשתינית' (PMW) הועבר לידינו במלואו והוא נחשף כאן לראשונה בתרגום לעברית. ממצאי המחקר חושפים את מה שהתרחש בקייטנות הללו, ומגלים תמונת מצב מדאיגה בנוגע לחינוך שמקבל דור העתיד הפלשתיני.

השם שנבחר לקייטנות הוא "ירחים ולא מספרים" (בערבית זה משחק מילים: "אקמאר ומש ארקאם"). השם מתייחס לגופות המחבלים שנמצאות במקררים בישראל, כשכל גופה ממוספרת במספר שונה. המסר הטמון בשם הנבחר לקייטנות, אם כן, הוא כי המחבלים הללו הם לא "מספרים", אלא "ירחים" – דימוי ליופי ולטוהר בטרמינולוגיה הערבית. סביב רעיון זה נסובו הפעילויות השונות בקייטנות שהתקיימו השנה ברשתו הפלשתינית.

כך התבטא בנושא בטקס הסיום של הקייטנות בכיר הרשות ג'בריל רג'וב, האמון עליהן: "אותם פשיסטים נאצים חדשים מחזיקים את גופותיהם. אחד מהם במשך שלושים שנים ואחד מהם במשך ארבעים שנים. אנחנו אומרים להם אלו הם ירחים ואלו הם כוכבים ואלו הם הטובים ביותר ואלו הם אשר הקריבו את חייהם, הם היו ויישארו בזיכרוננו ובזיכרון של ילדיהם ושל ילדי ילדיהם, ומה שמתרחש הוא אות קלון במצחו של הכיבוש הזה ובמצחו של מי שמגן על הכיבוש הזה".

ילדים בגוב האריות

ואכן, ההערצה שהביע רג'וב למחבלים באה לידי ביטוי בקייטנות שבאחריותו. בסרטון שהופיע בדף הפייסבוק של המועצה העליונה לצעירים ולספורט מספרים ילדי הקייטנה שאורגנה על ידי מחוז חברון על הפינות השונות בקייטנה. לצד פינות כמו דרמה ואיכות הסביבה, ישנה גם פינת "החינוך הלאומי" שעליה מספרת אחת הילדות: "בפינת החינוך הלאומי אנחנו מכירים את המקור של ארצנו, את ההיסטוריה שלה ואת המקומות הקדושים שלה. הדבר החשוב ביותר הוא שתזכרו שהשהידים שלנו הם ירחים ולא מספרים". לאחר סיום דבריה, כאילו כדי להסביר מי הם אותם גיבורים הנחשבים לירחים, מופיעים ילדים המניפים שלטים ועליהם שמות מחבלים, ביניהם עומאר אבו לילא, רוצחו של הרב אחיעד אטינגר, ומוחמד אל־פקיה שרצח את הרב מיכאל מרק.

להערצה מיוחדת זוכים מחבלי התקופה האחרונה, בהם פרחחי "גוב האריות" דוגמת אברהים נאבולסי, מחבל צעיר שהיה חלק מחוליית טרור וחוסל על ידי צה"ל. נאבולסי, שנהג לפרסם סרטונים שלו ברשת הטיקטוק, נחשב לסלב של ממש בקרב הדור הפלשתיני הצעיר. בתמונה אחרת שפורסמה נראה ילד שמחזיק שלט ועליו תמונות של כמה מחבלים, בהם נאבולסי, עדי תמימי שרצח את החיילת נועה לזר, והרופא המחבל עבדאללה אבו־תין. בקייטנה אחרת של הרשות שנערכה במזרח ירושלים הכינו בפינת היצירה ציורים שבהם מופיעים שמותיהם של המחבלים עדי תמימי ואברהים נאבולסי. בחלק מהציורים ניתן לראות כי הילדים גם הוסיפו איור של רובה מסוג M16.

מזעזעת במיוחד היא הערצתם של אנשי הרשות למחבלת דלאל מוגרבי. מוגרבי היא זו שהובילה בשנת 1978 את הפיגוע בכביש החוף שבו נרצחו 35 ישראלים, מתוכם 12 ילדים. בהתאם לתפיסה הלאומית הפלשתינית שהזכרנו מוגרבי נחשבת בציבור הפלשתיני לגיבורה לאומית ולמי שהקריבה את חייה למען סילוק הכובש. העובדה שהיא מזוהה מאוד עם תנועת פת"ח השולטת ברשות הפלשתינית גורמת לרשות ולאנשיה לפאר ולרומם אותה בכל הזדמנות. בקייטנה בבית לחם שהוזכרה מקודם נראו ילדות שמרימות בגאווה את תמונתה. אגב, לצד תמונות המחבלים מקייטנת בית לחם הופיע בפוסט הכיתוב העליז: "השמחה לא יורדת ולו לרגע מפניהם של חלוצי בית לחם בפעילויות היום הלאומי".

מפגעת אחרת שבה עסקו בקייטנות היא ענדליב טקאטקה, מחבלת מתאבד מפת"ח, שפוצצה את עצמה ב-12 באפריל 2002 בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים. בפיגוע נרצחו שישה בני אדם ועשרות נפצעו. גם את תמונתה הניפו ילדים קטנים בגאווה במסגרת קייטנות הרשות במחוז בית לחם. בפוסט בפייסבוק שבו הופיעו תמונות המחבלת נכתב: "מי הוא כשהיד, שכן מעלותיו הן נעלות. זוהי קריאתו לגן העדן, הקשיבו לה".

מלבד ההערכה למחבלים, שהייתה הנושא המרכזי בקייטנות השנה, נראה שיש שיעור נוסף שהונחל לתלמידים הצעירים: שלמותה של פלשתין. בידינו עשרות תמונות של מפת ארץ ישראל מתוך יצירות שהכינו הילדים. באחת מהן נראית ילדה המביטה לעבר המפה שבה מופיעים שמות ערים ערביות כמו קלקיליה וג'נין לצד ערים עבריות כמו צפת, עכו, טבריה, חיפה, יפו ובאר שבע, שלפי התפיסה הפלשתינית הן חלק ממה שמכונה "פלשתין ההיסטורית".

הממצאים המוצגים בכתבה זו הם כאמור פרי מאמץ של אנשי מכון המחקר 'מבט לתקשורת פלשתינית' (PMW). במכון העבירו את הממצאים לגורמים בארצות הברית ובאירופה, כפי שמספר ראש המכון איתמר מרכוס: "מכון מבט לתקשורת פלשתינית עובד עם חברי קונגרס וחברי פרלמנטים באירופה כדי שהרשות הפלשתינית תוכרז כמתעללת בילדים משום שהיא מחנכת ילדיה לשאוף למות כשהידים. יש לנו תמיכה רבה ואנו מצפים שנראה תוצאות בחודשים הקרובים". לסיום הוסיף מרכוס: "במקום לאפשר לילדים במחנות הקיץ לנקות את הראש מלחצים באמצעות ספורט ופעילויות מהנות, הרשות הפלשתינית עושה לילדיה שטיפת מוח בהצגת שמות ותמונות של המחבלים הרוגים כמודלים לחיקוי. זו התעללות בילדים".

***