אלישע ירד לאחר שחרורו ממעצר
אלישע ירד לאחר שחרורו ממעצרצילום: חוננו

בארגון 'חוננו' שניצח השבוע על המאבק המשפטי למען העצורים ניצולי הלינץ' בבנימין מסכמים שבוע עמוס לעיפה אך מסרבים לנוח ולפתוח שמפניות.

"אנחנו מורגלים שבתיקים לאומיים המערכת נעמדת על רגליה האחוריות ומתנהלת בצורה לוחמנית, ובכל זאת מה שאנחנו עדים לו בתיק הזה חריג מכל מה שהכרנו", אומרים ב'חוננו'.

"כל מי שנכח בדיון ההזוי בבית המשפטי המחוזי אמש (רביעי) הבין שמדובר באירוע שספק אם היה כמותו באולמות דיוני המעצרים במדינת ישראל", אומרים ב'חוננו' ומפנים את תשומת הלב לבקשה החריגה של התביעה להציג לשופטת ראיה "דרמטית" כביכול במעמד צד אחד בלשכתה – ראיה שבסופו של דבר ממש לא הרשימה את השופטת חרף מאמצי הפרקליטה, שהוזנקה מביתה בשעת לילה, להציג את הדברים כאילו מדובר בראיה בעלת משמעות.

שעות ארוכות ניהלו עורכי הדין עדי קידר, נתי רום ואביחי חג'בי מאבק של ממש בבית המשפט, תוך שהשופטת בר-אשר מטיחה ביקורת קשה בנציגי התביעה מחד, אך גם נראית כמי שמורתעת ומפוחדת להתנהל כפי שמקובל בדיוני מעצרים נוכח ההפחדות של בכירי השב"כ שמגישים לה דוחות חסויים ומנסים בדרכיהם להלך עליה אימים.

מצטרפים למאבק ותומכים בפעילות ארגון 'חוננו'

"אם נבקש לבחון את ההליכים שמנהלות רשויות החקירה בתיק הזה ואת אופן ההתנהלות שלהן על כל צעד ושעל לא נוכל לחמוק מהמסקנה שחקר האמת זה לא מה שמניע אותן אלא מאבק חסר פשרות בהתיישבות ובמי שמובילים את הבנייה בגבעות בגאון", מוסיפים ב'חוננו'.

ואכן, ההליכים המשפטיים בתיק הלינץ' בבנימין חריגים למדי: "כולנו יודעים איך מתנהלת חקירה: המשטרה מגישה בקשה להארכת מעצר, מתקיים דיון בו השופט מתבונן באולם בתיק החקירה, השופט מחליט מה שמחליט, הצד שהפסיד יכול להגיש ערר לבית המשפט המחוזי ושם נחתם העניין", אומרים ב'חוננו' ומוסיפים: "בתיק הזה שום דבר לא מתנהל כמו תיק רגיל: הראיות תמיד מגיעות אחרי הדיון בנסיון לייצר דרמה מעושה של התפתחות, בקשות חריגות מאד של המשטרה להצגת ראיות מסתוריות, מעורבות עד צוואר של פרקליט המחוז ובכירי השב"כ - איזו הצדקה יש לדבר הזה?!".

"גם בקשת רשות הערר שהוגשה לבית המשפט העליון כנגד השחרור של אלישע ירד והדיון שהתנהל במעמד צד אחד היא בבחינת חריג שבחריגים. עורכי דין מהתחום הפלילי שנחשפו להתנהלות בתיק הזה, כתבי משפט של התקשורת, אנשים שכבר ראו דבר או שניים באולמות המעצרים, מזהים פה התנהלות שאין לה אח ורע".

"אנו שמחים על הזכות שנפלה בחלקנו להוביל ולנצח על המאבק הצודק הזה. הציבור נחשף מדי פעם לפרשייה מסעירה ש'חוננו' מנהלת, אך למען האמת העשייה היא סזיפית ובלתי פוסקת. בתקופה האחרונה חלה עלייה משמעותית בהיקף העשייה בשלל מחלקות הארגון: הן בסיוע לחשודים ונאשמים שנקלעו לתסבוכת משפטית פלילית, הן במחלקת נפגעי הטרור שלצערנו מנהלת מאות תיקים של אזרחים שמבקשים שייעשה עמם צדק והן בעשייה בתחום המשפט האזרחי נגד הרשויות הרומסות את זכויות היסוד של הפונים אלינו".

"אנו מתפללים שיהיה בידינו את הכוח להמשיך הלאה ביתר שאת ועז למען עם ישראל".

מצטרפים למאבק ותומכים בפעילות ארגון 'חוננו'