סא"ל (במיל') אליהו גרטלר, הלוחם המעוטר ביותר בחטיבת גולני ששירת 57 שנים בצה"ל, התארח באולפן ערוץ 7 וסיפר על מפגש שערך עם חיילים צעירים שזה עתה התגייסו.

"המפגש איתם היה מרגש. כשאני רואה חייל, לא משנה מאיזה חיל, לא משנה כמה זמן הוא בצבא, הוא אחי. אנחנו בגולני אומרים אחד לשני, אחי. זה לא כמו בצנחנים, שזה ככה כלאחר יד. אלא, אחי הוא אחי".

על הקריירה הצבאית העניפה שלו הוא סיפר: "למעט חיל הים וחיל האוויר שירתתי בכל חילות היבשה. קיבלנו חמישה צל"שים על דברים שהתרחשו מאוגוסט 1963 ועד דצמבר 1963. אני אומר קיבלנו ולא קיבלתי, כי לא הייתי יכול לעשות את מה שעשיתי בלי סיוע של החיילים, ובלי סיוע של הקדוש ברוך הוא".

הוא דוחה את הטענות לירידת מוטיבציה או חולשה בקרב החיילים כיום. "אני חושב שהחיילים של היום הם חדורי מוטיבציה, הם יודעים למה הם הולכים. למשל חייל שרוצה להתגייס ל-8200 ויש לו את כל הכישורים אבל הוא עומד על כך ללכת לגולני או לגבעתי או להנדסה כי פשוט הוא חדור מוטיבציה יש לי שלושה נכדים הם בצבא, אחד ביחידת יהלום קצין, אחד בשריון קצין ואחד בסיירת צנחנים ורק חסר למישהו שיציע להם לעזוב".

תופעת הסרבנות, לדעתו, מתחילה משעמום של בכירים לשעבר. "אני טוען, כמו שהבן שלי שהוא סא"ל בצבא אומר - זה כמו עדת קורח. אלה אנשים שמתחילים את החודש במאה אלף שקל, אייזנקוט, בוגי יעלון, דן חלוץ, שהולך חלוץ הפוך. מה זאת אומרת? הם מתחילים במאה אלף שקל, אז אין להם דברים אחרים על הראש. משעמם להם".

העולם הצבאי השתנה אל מול עיניו של גרטלר אך הוא עדיין בטוח שחיל הרגלים נדרש מאוד. "כשאני עולה על מדים אני מרגיש את עצמי כמו יהודה המכבי. היום הטכנולוגיה היא כל כך כל כך משוכללת, שכאשר אנחנו מדברים עכשיו כבר יש חידושים. אם אני אקח אותי, אני הייתי חייל עם רובה צ'כי והיום החיילים בכלל יגיעו למצב שהם לא יצטרכו יותר נשק. יושבת חיילת בעומק, בבניין בקריה והיא מכוונת את הצבא לאן ללכת. אבל בלי גולני, בלי הנדסה, בלי חיל רגלים אתה לא יכול לשלוט. ברגע שגמרת לכבוש, אתה צריך לשבת על היעד. והיעד זה גולני, זה יהלום, זה שריון וזה גם שמונה מאתיים - אבל בקטנה".

הוא נשאל על הצורך בגיוס יותר חרדים לצבא ועונה, "היום אנשים פשוט לא מתגייסים ואני לא מדבר על חרדים דווקא. אתה בא היום לבקו"ם ואומר שאתה לא רוצה לשרת - משחררים אותך ולא עושים לך בעיות. אם החרדים ימשיכו לנהוג כמו שהם נוהגים - הם פשוט ייעלמו. אי אפשר להשתמש עוד בשיטת השנור הם צריכים להתנהל כמו שהמדינה רוצה. לדאבוננו זה לא כך".

גרטלר מתכוון להמשיך במפגשיו עם חיילים חדשים וותיקים כל עוד יוכל. "כל עוד הקדוש ברוך הוא ייתן לי כוח אמשיך לפגוש חיילים. אני בן 80 ואני מקווה שימי יאריכו עד 120".