חנוך דאום ויהודה ולד
חנוך דאום ויהודה ולדצילום: Moshe Shai/FLASH90. ערוץ 7

חנוך ידידי,

אתה תוקף את מאמצי הפיוס וההידברות שמוביל ח"כ צבי סוכות בשבועות האחרונים, קובע שצבי הוא "הסיוט של האנשים האלה" ולכן רצונו לייצר איתם שיח הוא "רמה מטורללת ממש של חוסר מודעות".

על הדרך אתה כמובן מכפיש את צבי, נתלה בעברו וצובע אותו בצבעים שחורים וקיצוניים, בדיוק כמו שעושים בחודשים האחרונים מובילי המחאה לציבור הדתי ולימין כולו.

אבל בדרך אתה מפספס כמה דברים:

קודם כל, אתה מבין שצבי ומאות הפעילים שהוא מוביל במאהלי השיח יכולים היו להתייחס לאחינו בתל אביב בדיוק באותו האופן שבו אתה טוען שהם מתייחסים אליו. גם הם הרי "הסיוט הכי גדול שלו". הם תמכו במי שהביאו לכאן את ערפאת ואלפי מחבליו מתוניס, מסרו להם חבלי מולדת, חימשו אותם כהוגן והביאו לאלפי הרוגים ופצועים, מהם רבים שהם בני משפחה, שכנים וחברים אישיים. אביה של אשתו של צבי נרצח בעצמו בימי האינתיפאדה השניה.

הם תמכו במי שגירש מביתם באכזריות את עשרת אלפים תושבי גוש קטיף וצפון השומרון והרס חבל ארץ יפיפה והקים בו מדינת טרור של חמאס שמאיימת היום על חצי מדינה בטילים, חלק גדול מידי מהם שואפים להפוך את ישראל את ישראל למדינת כל אזרחיה ומסתנניה, נלחמים בכל דבר שמדיף ריח יהדות, מחדירים לכאן עולם ערכים פרוגרסיבי מטורלל ורודפים באלימות משתקת כל מי שחושב אחרת מהם. בימים האלה הם מוכנים להחריב כאן הכל, לעודד סרבנות ולפרק את הצבא, לחבל ביחסי החוץ ולפגוע בכוונת מכוון בכלכלה רק כי הם הפסידו בבחירות וכי מישהו משחק להם בראש וגורם להם לחשוב שהמשפחה שלך, כן, אביך הרב ז"ל, אמך ואחיך ואחיותך יבדל"א הם "סיפורה של שפחה", אלימים, גזעניים, חשוכים ומסוכנים שרוצים לכפות את עמדתם על זולתם.

אני יודע באיזה בית גדלת ואיזה חינוך ספגת ומשוכנע שאתה יודע מצויין כמה זה שקר מוחלט, הנדסת תודעה על מלא. אתה יודע שאנחנו רחוקים מכפיה כרחוק מזרח ממערב. כבר שנים שאנחנו בקושי מבקשים שיתנו לנו לחיות לפי ערכינו ואמונותינו במרחב הציבורי במדינת ישראל. הא, ותו-לא.

אבל זו לא הנקודה. הנקודה היא שצבי בחר להאמין שלמרות שהם חושבים כל כך אחרת ממנו על מה טוב ומה נכון למדינת ישראל, הם רוצים מן הסתם בטובתם של מדינת ישראל ועם ישראל לא פחות ממנו לפי תפיסת הטוב שלהם, ולכן צריך לפגוש אותם ולדבר איתם ולהקשיב להם ולנסות לגרום להם להקשיב קצת גם לנו. פשוט כי אין דרך אחרת. כי "אחים אנחנו" זו לא סיסמא, זו המציאות, ולמרות, ואולי דווקא בגלל שתפיסות הטוב שלנו כל כך קוטביות אין דרך לנהל את זה חוץ מלדבר.

וזה אולי ההבדל הגדול.

כדי לחבר ולהתחבר, לקרב, להתקרב ולמצוא חן, יש מי שבחר להסיר את הכיפה מעל הראש, ואיתה אולי גם כמה מהערכים והאמונות.

אבל צבי, וכמוהו ברוך השם הרוב הגדול של הציבור הדתי, מבין שאפשר לשמור במאה אחוז על מי שאנחנו ומה שאנחנו ולהמשיך להאמין במה שטוב ונכון ולקדם אותו, ולעשות את זה מתוך אהבה ותחושת חיבור עמוק לכל אחד ואחת בעם ישראל, גם אם הוא חושב ורוצה הפוך לחלוטין מאיתנו, ומתוך נכונות אמיתית לשיח ולפשרות מעשיות.

והאמת חנוך, אתה גם עושה עוול גדול ל"תל אביבים". אתה הרי יודע שממש לא מדובר בתל אביבים, אלא במיעוט קטן, שמונה כמה מאות או אלפים שפשוט איבד את זה בחודשים האחרונים. ולא, אני לא מתכוון לכל מתנגדי הרפורמה שמפגינים כי כואב להם, אלא קבוצה קטנה שפשוט איבדה את זה ורודפת בחודשים האחרונים את שרי הממשלה וחברי הקואליציה כדי לאמלל אותם, מגיעה בקבוצות קטנות של בודדים עד כמה עשות בכל פעם וממררת את חיי חברי הקואליציה ובני משפחותיהם בכל מקום, מבזה ומקללת ומגרשת, עם אפס קלאס ואפס כבוד ואפס היגיון או כיבוד הפרטיות, עם זמבורות ומגפונים ושפה שלא היית רוצה שהילדים שלך ישמעו.

והגיע הזמן לומר - מה שהם עושים זה אלים, פוגעני ולא לגיטימי, ואם היתה כאן פרקליטות ומערכת משפט עם מעט יושרה, היגיון בריא ומחויבות אמיתית ושוויונית לחוק ולזכויות אדם היא היתה מורה למשטרה למנוע את זה. לא צריך לעצור כל מי שעובר ליד מי מחברי הקואליציה ומסנן בשקט "פרשת משפטים בושה" אלא רק לכבד קצת את החיים הפרטיים והמשפחתיים של ראש הממשלה ויתר חברי הקואליציה.

ולבסוף חנוך ידידי, גם אתה יודע שהרפורמה לא הולכת "לשנות את המדינה" ושצמצום עילת הסבירות אין לה דבר וחצי דבר עם "התקפה על כל מה שחשוב לאנשים האלה". וזה בדיוק השקר הגס של מובילי המחאה, שאתה עכשיו מצטרף אליו ומהדהד אותו. הרפורמה מנסה לחזור קצת לאחור, ליצור איזון קצת יותר נכון בין הכנסת והממשלה למערכת המשפט ולבלום את ההידרדרות ביחסי הרשויות. אפשר לאהוב את זה יותר או פחות אבל מדינת ישראל של השנים האחרונות היא חילונית יותר וליברלית יותר (ליברלית כמובן עד שמגיעים לצורך לכבד את אמונותיו של הציבור הדתי והחרדי ולאפשר לו פילוט קטן של רחצה נפרדת במעיינות, לאחר שעות הסגירה שלהם ומבלי שזה בא על חשבון משהו או מישהו).

יש בה יותר ויותר עסקים שפתוחים בשבת, מופעי זימה בחוצות העיר וחופש כמעט מוחלט. מי שנאלצים להתגונן כבר שנים מול השיגעון הפרוגרסיבי הזה הם דווקא אנחנו, ציבור דתי, מסורתי וחרדי, שמבקשים לשמר כמה שאריות של שרידים, בעיקר סמליים, של ציביון שמזכיר את יהדותה של המדינה ועוד שניים וחצי חוקים שנועדו להבטיח את עתידו של העם היהודי. שטיפת המוח שמעבירים כאן מובילי המחאה בתקציבי עתק וגיבוי טוטלי של תקשורת מגויסת מפחידה את התל אביבים, כפי שאתה מכנה אותם, ממך, ממשפחתך ומהציבור הנהדר שגדלת בו, גם אם אתה קצת מתנער מכך עכשיו, ולהציג אותו כמפלצת מסוכנת ומאיימת. וכדי לשבור את זה צבי מבקש לפגוש אותם פנים אל פנים, להראות להם שלמרות הכיפה הגדולה והפיאות הארוכות אין לו קרניים והוא לא מבקש לפגוע באף אחד. והאמת שהוא מצליח לא רע. הוא ומאות הפעילים שהוא מוביל נפגשים עם אלפי אנשים שחוששים וכואבים ומנהלים איתם שיחות עומק שבוודאי תורמות להרגעת הרוחות.

אתמול הגיעה קבוצה קטנה של כמה אנרכיסטים בודדים ופעלה באלימות קשה נגדו ונגד היועצת התותחית שלו, אבל אלה ממש לא התל אביבים. אתה מוזמן להצטרף אליו ביום חמישי הבא ולחוות בעצמך חוויה מכוננת שמוכיחה שאפשר להישאר מי שאתה ולהתחבר גם למי שחושב אחרת ממך. אני מניח שתצליח להתחבר לא רע לאחיך התל אביבים, ואולי אפילו לצבי עצמו ולראות שהוא לא כזה נורא כמו שאתה מתאר אותו.