שמחה רוטמן
שמחה רוטמןצילום: יואב דודקביץ/TPS

יו"ר סיעת הציונות הדתית, חבר הכנסת שמחה רוטמן פנה היום (ראשון) לשר הביטחון יואב גלנט ברקע ההשוואה בקורס מפקדי גדודים בצה"ל בין הציונות הדתית לארגון הטרור חמאס.

בשקופית שהוצגה למפקדי צה"ל נכתב: "מראשית שנות ה-90' של המאה הקודמת ועד ימינו אנו, נעה הלאומיות הדתית מן השוליים אל המרכז והפכה להגמוניה החברתית, התרבותית והפוליטית החדשה. אמירה זו נכונה לגבי הציונות הדתית בישראל וכן לגבי הלאומיות-הדתית האסלאמית הפלסטינית אשר באה לידי ביטוי מוסדי בעיקר בתנועת החמאס".

לדברי רוטמן, "דובר צה"ל אישר את נכונות הפרסום והתנער מהמוצג בשקופית אך בכך לא די".

השקופית שהוצגה
השקופית שהוצגהצילום: תורת לחימה

"אין לתאר את עוצמת השפלות המוסרית והעזות הנדרשת בכדי לייצר תוכן מסית זה, ולהציגו אל מול שדרת הפיקוד העתידית של צה"ל, הבנויה במידה לא מועטה מבני הציונות הדתית עצמה".

עוד הוסיף: "הדבר מעלה תמיהה אם לא מדובר בקצה קרחון של תופעה בעלת מימדים רחבים ועמוקים יותר, של הסתה שיטתית כנגד מגזר שלם, תורם ומוביל במדינת ישראל, וכאמור גם בצה"ל עצמו בתפקידי שירות משמעותי לחימה ופיקוד" אמר חה"כ רוטמן.

"כשר הביטחון של מדינת ישראל, האמון גם על כבודם ומעמדם של בני הציונות הדתית בצה"ל, ועל הוצאת הפוליטיזציה מצה"ל אשר פוגעת בראש ובראשונה בצה"ל עצמו ובערך הרעות ולכידות השורות, להורות על תחקור עומק והסקת מסקנות ברורות כלפי האחראים", חתם רוטמן.

בארגון 'תורת לחימה' תקפו: "אל תצפו לגינוי מצד דו"צ, מצד הרמטכ"ל הרצי הלוי ומצד שר הביטחון גלנט. בכל זאת, השוואה בין עשרות אלפי לוחמים וקצינים דתיים לבין ארגון טרור זה לא חמור ובזוי כמו סרטון נגד סרבנות".

חברת הכנסת טלי גוטליב תקפה: "הלכתי להקיא! דיפ סטייט שחדר לקצונה הבכירה בצה"ל זוכרים? דובר צה"ל שנרעש נגדי זוכרים? אז קבלו במלוא הגועל תוכן אקדמי שהועבר היום באונ׳ חיפה לקורס מגד"ים, שם מלמדים השוואה בין חמאס לציונות הדתית! שטיפות המח לקצינים הבכירים מבהילות ומקוממות. ואתה דו"צ של נעליך לפני שאתה מטיל בי דופי".

העיתונאית קרולין גליק תקפה: "כעת אפשר להבין מדוע דובר צה"ל מבסס את הודעותיו על תעמולת הרש"פ. זאת המדיניות של צה"ל לראות בטובי בנינו אויב. 30 שנים לאחר שאוסלו השחית את המטכ"ל מוסרית - ובמקרים רבים גם כספית - חייבים רפורמה בצמרת הביטחונית".אחת הגולשות הגיבה: "כשמחנכים את המג"דים שיש סימטריה בין הציונות הדתית לחמאס אז מקבלים יאיר גולן כאלה שהולכים לטקסי זיכרון אלטרנטיביים וחולמים על מדינת כל מחבליה. מקווה שהמגד"ים מבינים שזו רק מצגת והמרצה הוא שמאלן מצוי".

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי הגיב: "מדובר בהשוואה חמורה שאין לה מקום בצה"ל. השקופית הוצגה בקורס בתואר שני באוניברסיטת חיפה, בו לומדים גם חניכי קורס פו"ם. פנינו לאוניברסיטה בעקבות השקופית, אשר מציגה תוכן שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל, וייערך בירור בנושא".

מאוניברסיטת חיפה נמסר: "מבירור מיידי שערכה האוניברסיטה, עולה כי השקף המדובר הוצג בקורס שעסק רובו ככולו בתנועות דתיות אסלאמיות. השקף, שהוצג בסוף השיעור, הציג עמדות קיימות שנשמעות בשיח הציבורי והמטרה שלו היתה לעורר דיון להתמודדות עם טיעונים הנוגעים להשוואות מסוג זה. השקף המדובר, אחד מתוך 33 שקפים שהוצגו בשיעור, אינו מייצג בשום צורה את עמדת המרצה אלא מבקש לתת כלים למפקדי צה"ל להתמודד עם טענות שנויות במחלוקת".