לוחם טאליבן באפגניסטן
לוחם טאליבן באפגניסטןצילום: רויטרס

דו"ח שפרסם ארגון זכויות האדם "עדי אפגניסטן" חושף את מימדי הזוועות אותן מבצעים אנשי הטליבאן מאז חזרו לשלוט באפגניסטן לפני כשנתיים.

על פי הדו"ח אנשי הטליבאן רוצחים, עוצרים ומענים נשים רבות, ובמקרים רבים אף כורתים את ראשן. חלק מהגופות מושלכות אל מי הנהר בעוד גופות אחרות נזרקות אל מרכזי הרחובות הראשיים על מנת להרתיע נשים אחרות.

במסגרת המחקר בדקו אנשי "עדי אפגניסטן" 3329 עדויות על הפרת זכויות אדם במדינה, בעיקר תלונות מצד נשים, מאז תפס הטליבאן את השלטון באפגניסטן באוגוסט לפני כשנתיים. חלק גדול מהתלונות כללו עדויות על רצח, עינויים, מעצריים שרירותיים ומעשי זוועה נוספים אותם ביצעו אנשי הטליבאן באזרחיות המקומיות.

עורכי המחקר טוענים כי במהלך השנתיים האחרונות נרצחו מאות נשים אפגניות, לעיתים לאחר הפעלת אלימות קשה שכללה גם עריפת ראשים. "מאז ינואר 2022 ארגון 'עדי אפגניסטן' מתעד דיווחים על נשים שנרצחו, לעתים קרובות בנסיבות של אלימות וברוטאליות קיצונית. תיעדנו 188 מקרים כאלה ברחבי אפגניסטן מינואר אשתקד ועד יולי השנה, עם דיווחים הכוללים מקרים של עריפת ראשים או ירי לעבר נשים, כמו גם מקרים של דקירות. הגופות מושלכות לעתים קרובות בנהרות או ברחובות, כאשר על חלק מהגופות נמצאו עדויות לעינויים או חנק", נכתב בדו"ח החדש.

דיוויד אוסבורן, אחד מראשי ארגון "עדי אפגניסטן", סיפר ל"אינדפנדנט" הבריטי כי "הטליבאן חזרו בהם מההבטחות המוקדמות בנוגע לזכויות אדם, במיוחד עבור נערות ונשים, וכן על חנינה לפקידים ואנשי ביטחון שעבדו תחת הרפובליקה הקודמת. מאז עלייתם לשלטון ראינו מקרים של רצח נשים, חידוש ההצלפות וההוצאות להורג הפומביות, זרם קבוע של מקרי מוות ומעצרים של אנשי ביטחון וכוחות חמושים לשעבר, ודיכוי מתמשך של החברה האזרחית, התקשורת והפעילים".

מאז תפס הטליבאן את השלטון לפני כשנתיים אסרו ראשי המשטר החדש על נשים ללמוד בבתי ספר תיכוניים ואוניברסיטאות, לקחת חלק באירועי ספורט, וכן סגרו מכוני יופי וכושר. נשים רבות שמחו על המשטר הנוקשה נעצרו וחלקן מצאו את מותן בנסיבות אכזריות במיוחד לאחר שעברו עינויים קשים.