כולם מדברים על בעיות, אך האם אנחנו מבינים אותן באמת? למה אנחנו מרגישים חלשים אף על פי שאנחנו חזקים? האם יש קשר בין צדקת הדרך, התיישבות ורוח לביטחון ישראל? האם זה מעשי לעבור לצבא מקצועי?

אמיר אביבי, המייסד של תנועת "הביטחוניסטים", מומחה צבאי וחוקר ביטחוני, נותן תובנות חדשות וחיוניות על האתגרים הביטחוניים שמתמודדת איתם ישראל ומסביר איך ניתן להבטיח את ביטחון ישראל לדורות הבאים. הוא מספק תשובות לשאלות שכולם שואלים אך חוששים לדון בהם.

לדעתו - מדינת ישראל מעולם לא ענתה לעצמה כראוי על שאלות היסוד של קיומה. מי אנחנו? מה אנחנו עושים פה? הישראלי הממוצע מקדיש לשאלות הקריטיות הללו זמן מועט ביותר, אך דחיית בירורן אינה אפשרית עוד.

עוד הוא מוסיף כי ישראל ניצבת כיום מול איום חסר תקדים בזירה הפלסטינית, בזירה האיראנית ובזירת הדה־לגיטימציה לקיומו של בית לאומי לעם היהודי.

אביבי מציין שישנה זירה רביעית, חשובה לא פחות, הקשורה למאבק על מרכיב שבעבר נתפס כמובן מאליו אך היום הולך ונכחד מהתפיסה הישראלית: האמונה בצדקת הדרך.

הוא מציג משנה ביטחונית מסוג חדש. בשפה קולחת ונגישה, ומתוך הבנה מעמיקה של היחסים בין הביטחון הלאומי, המורשת ההיסטורית והחזון לעתיד, הוא משיב על השאלה החשובה ביותר שעל הפרק: כיצד נבטיח את ביטחון ישראל לדורות.

מתוך "על המשמעות - בהגשת תמיר דורטל"