משה סעדה
משה סעדהצילום: ערוץ 7

ח"כ משה סעדה (הליכוד) קורא בשיחה עם ערוץ 7 לשותפים האידאולוגיים מהאופוזיציה להתעלות מעל השיקול הפרסונלי, לחבור לממשלה לאומית רחבה, ולא להיכנע ל-'בלפוריסטים'.

ראשית טען ח"כ סעדה: "אמרתי (בראיון הבוקר לרדיו 103FM) שמי שמוכן להיכנס תוך תמיכה באידאולוגיה שלנו, מוזמן. יש פה קבוצה קטנה מאוד בחברה הישראלית, שאנחנו מכירים אותם כבר שנים - הבלפוריסטים. הם רוצים לקחת את עם ישראל לשוליים, ואנחנו צריכים לעצור את זה. זו האחריות שלנו. ויש לא מעט חברי כנסת מהאופוזיציה שתומכים ברפורמה ותומכים בארץ ישראל, אז למה לא לצרף אותם לממשלה כקונטרה לבלפוריסטים? אני קורא לכל מי ששותף ערכי ואידאולוגי, להצטרף, צריך להתעלות ולהבין את גודל השעה. עכשיו כשהתחלנו את אמירת הסליחות ועוד רגע שנה חדשה, הגיע זמן לשינוי".

ח"כ סעדה נשאל מה גודל התמיכה הכנסת שהוא מכוון אליה, ואמר" "לדעתי יש בין 80-90 ח"כים בכנסת ישראל שתומכים בדרך של הליכוד. יש אנשים לא פחות ימניים מאיתנו שלא מצטרפים רק בגלל העניין הפרסונלי. יש פה קו שבר בחברה הישראלית, והתפקיד שלנו בממשלה הוא לאחות את הקרע. אני מצפה מכולם לתמוך בזה".

בשאה האם גם ל'בלפוריסטים' יש מעין מקבילה קיצונית מהצד של הקואליציה, אמר: "אני חושב שגם אצלנו יש אנשים שאומרים אמירות שלא צריך להגיד אותם. אנשים שמתדלקים את השיח הזה ומתנצלים רק אחרי יום יומיים. הייתי עכשיו בברזיל עם ח"כ טרופר, וראינו שם אנשים שפשוט מתפלאים על הנס של עם ישראל, על העוצמה של עם ישראל. כשאנחנו נפגשים עם הקהילה היהודית שם הם אומרים שהם דואגים על מה שקורה ועל השסע, וכמבוגר אחראי אנחנו צריכים לקרוא לכולם ולבוא לממשלת אחדות".

"אני חושב שברגע שהם יבואו, יש על מה לדבר. הם צריכים להבין שזה הדבר הנכון. בתוך תוכם וכשאין מצלמות ואין תיעוד, הם אומרים את זה ומבינים שזה מה שנכון לחברה הישראלית. אנחנו לקראת הסכמים גדולים, וברור שכוחנו באחדותנו. ואנחנו, מחנה הימין הגדול, הליכוד, צריך לקרוא לזה. זה אפשרי".

בעניין המתווה שהציע ח"כ כהנא (המחנה הממלכתי), אמר: "המתווה של כהנא הוא לא מתווה פשרה. אני לא זוכר שבנימין נתניהו נבחר לשנתיים. הוא נבחר באופן מלא ע"י הליכוד וע"י המחנה כולו. הוא עושה עבודה מצוינת, אז אתה רוצה לעשות הסכם שיקבע מי המנהיג של המחנה הלאומי? עם כל הכבוד, זה לא הסכם. אף אחד לא קובע לשני. מי שרוצה, שיצטרף".

בנושא חוק הגיוס שאותו מתעקשים בסיעות החרדיות לקדם בתחילת מושב החורף, הסביר ח"כ סעדה: "אני לא חושש. אני מבין את הצורך שלהם להסדיר את הדבר הזה. זה נכון אגב גם לחברה הערבית. יש פה אוכלוסיות שצריכות לעבור תהליכים. כולנו מכירים בעולם הבישול שבישול איטי הוא איכותי יותר, וצריך לאפשר את התהליך הזה ולעגן אותו בחקיקה. גם בזה, אין מחלוקת בין רה"מ נתניהו לבני גנץ שצריך לעגן את זה בחקיקה. לא ראיתי שבממשלה הקודמת מיהרו לגייס אותם. יש פה בעיה בחברה הישראלית, החברה החרדית עוברת תהליך טוב וצריך לאפשר להם את זה".

"לא מדובר בפטור גורף, הרי ביהמ"ש העליון לא מתח ביקורת על עצם החוק, אלא על כך שאין מספיק תימרוץ לצאת לעבודה וזה שזו הוראת שעה. את זה אנחנו נפתור. אם נתקן את החוק שהיה בעבר, אני לא רואה את בג"צ פוסל את החוק הזה. חוק שנגדיר אותו בצורה טובה, שיתמרץ את החרדים לשרת ולצאת לשוק העבודה, ומצד שני שיתגמל אנשי מילואים וצבא. החוק יהיה נכון גם לחברה הערבית. צריך גם את החברה הערבית וגם את החברה החרדית לתמרץ כלכלית, ואני רואה שאצל החרדים כבר יש הבנה".

לסיום הסביר ח"כ סעדה: "לרובנו ברור שבכפייה אי אפשר יהיה לגייס. לכן הפתרון לעניין הזה הוא חוצה מפלגות - הרי מי שרוצה לגייס את כל החרדים זה גג 40 אלף איש, אפילו לא מפלגה. בואו נתאחד סביב ההסכמות הגדולות בחברה הישראלית ונגיע לפתרונות. חוזר ואומר על רצוני לממשלת אחדות - מי שרוצה להצטרף אלינו, לאור המצפן הערכי שלנו, מוזמן בשמחה".