מחאת הרופאים בקפלן
מחאת הרופאים בקפלןצילום: Evgeny Reider

ד"ר מאיר כהן, רופא ותיק ומשפטן, הורחק מקבוצת הוואטסאפ של ההסתדרות הרפואית, בעקבות ביקורת נוקבת על המדיניות בה נוקט ארגון העובדים היציג של הרופאים, לרבות השבתה של מערכת הבריאות.

ד"ר כהן, אשר שימש כיו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית של ההסתדרות הרפואית בשנים 2017-2023 והיום מכהן כיו"ר ארגון המנתחים הפלסטים אסתטיים בישראל, הוסר מקבוצת הוואטסאפ של ההסתדרות הרפואית, לאחר שכתב ביקורת ביחס למדיניות הארגון. מדובר בקבוצה שהוקמה בחודש מרץ 2023 וחברים בה ראשי האיגודים המדעיים של הר"י בפיקוח עו"ד דותן שמחוביץ, היועץ המשפטי של הר"י.

ד"ר כהן התנגד בעבר להשבתת מערכת הבריאות, טען כי העתירה של הר"י בעניין עילת הסבירות היא תיאורטית, מופרכת ואינה חוצה את רף טענות הסף בבג"ץ. אמש הורחק ד"ר כהן, זמן קצר לאחר שכתב את המשפט הבא: "המחאה בשלב הזה מפרה את האיזון הנכון בין התנגדות לגיטימית לאלימות הרסנית. בטווח הארוך, הנזק של שיבוש תוצאות הבחירות גרוע יותר מתוצאות הבחירות. צריך לחכות שלוש שנים לבחירות הבאות ללא אלימות אישית וללא חבלנות מאורגנת".

"הרחקתי מקבוצת הדיון של ההסתדרות הרפואית מוכיחה כי מדובר בארגון דיקטטורי שאינו יכול לקבל דעות שונות או לנהל שיח אמיתי", אומר ד"ר כהן. "הדבר אינו מפתיע, הארגון שצועק 'דיקטטורה' ומעז לפגוע בחלשים על ידי השבתת מערכת הבריאות, הוא הארגון הכי דיקטטורי שיש בישראל: יושב הראש שלו נבחר על ידי ועדה מסדרת, המנכ"לית שלו הפכה מיועצת משפטית למזכירה כללית מטעם עצמה ואינה כפופה לשום גוף ביקורת. תקציב הר"י, העומד לפי פרסומים על 70 מיליון שקלים, אינו נתון לביקורת חברי הארגון".

עוד הוסיף ד"ר כהן: "במהלך שנותיי הרבות בהר"י נחשפתי לסחר ומכר בתקני התמחות על גבם של רופאים ורופאות צעירים. אמירות שאינן אמת ומניפולציות בתקנון הארגון לשם קידום אינטרסים פוליטיים אישיים. בשורה התחתונה, מוטב וארגון מזיק זה יעבור מן העולם ויפה שעה אחת קודם. בעיני הר"י היא היום המכשול המרכזי להתקדמות הרפואה הציבורית בישראל".

מטעם ההסתדרות הרפואית (הר"י) לא נמסרה תגובה