איתמר קרמר
איתמר קרמרצילום: ללא

מנהל 'משמר החינוך הממלכתי' איתמר קרמר מסביר בשיחה עם ערוץ 7 על הדרישות שלו ממשרד החינוך ותוקף את התוכניות להפרטת מערכת החינוך: "כשעושים חוזים אישיים גם הדמוקרטיה תרד".

קרמר פתח והסביר: "אנחנו דורשים כמה דברים. אחד זה שוויון מוחלט בין החינוך הממלכתי והחינוך הממלכתי דתי. אין סיבה היום שילד בחינוך הממלכתי דתי מקבל הרבה יותר, וזה בלי קשר למה שההורים משלמים. הדבר השני זה האפליה המבנית - לממלכתי דתי יש את החמ"ד, שכפוף כמעט תמיד למפלגות הדתיות. אנחנו דורשים להקים ועדה לחינוך הממלכתי שתדאג לחינוך הממלכתי עצמו".

"הדבר השלישי הוא מניעת התערבות של גורמים לא ממלכתיים בחינוך הממלכתי, כמו אבי מעוז ואורית סטרוק. היום משרד החינוך מאפשר כניסה של כספים ממשרדי ממשלה שונים לתוך מערכת החינוך, זה יוצר מצב לא הוגן. קח למשל את המשרד לשירותי דת, שמממן מסעות בחוץ לארץ לבני החינוך הממלכתי דתי. סטרוק ומעוז קיבלו 1.1 מיליארד שקלים שהולכים למטרות של כניסת תוכניות לא ממלכתיות לתוך החינוך הממלכתי, ונוגד את ערכיו".

בשאלה כיצד יו"ר ארגון המורים רן ארז שותף למאבקו, אמר: "רן ארז הוא שותף שלנו, כי שנינו מותקפים ע"י פורום קהלת והשלוחים שלהם בממשלה. רעיונות כמו שוק חופשי בחינוך, כל תוכניות הוואוצ'רים של קהלת ומשה פייגלין. כשעושים חוזים אישיים להעסקת מורים, גם הדמוקרטיה בבית הספר תרד, כי ילמדו ויחנכו רק מה שתהיה עבורו דרישה, ולא ערכים דמוקרטיים".

"יש חוק חינוך ממלכתי. החוק מחייב את החינוך הממלכתי להיות ציבורי ולחנך לסובלנות, ויונק ישירות מערכי מגילת העצמאות. אני הייתי מנהל בית ספר. הוצאתי את הילדים שלי לתוכניות של הימין ושל השמאל. אין בעיה עם הבעת הדעות האלה".

לעומת זאת, טען לסיום קרמר: "יש דעות שלא יכולות להיות בחינוך הממלכתי, כמו תוכניות מטעם 'הר המור' שמדכאות להט"בים, או תוכניות שמכחישות את משבר האקלים, שבאות לבסס איזשהו מעמד גזעי של היהודים על כלל העמים. במשך כל השנים משרד החינוך איפשר לתוכניות האלה להיכנס בשם הליברליזם. אנחנו אומרים שאי אפשר בשם הליברליזם להכניס תכנים לא ליברליים".

בנוסף, בנאומו בכנס שהתקיים אתמול (א') אמר: "25 שנה ישנו על האף כשהימין שיתק את החינוך הערכי ועשה סיפוח זוחל לציבור שלנו. בסקר עומק שערכנו עלה כי 74% מההורים בחינוך הממלכתי דורשים שיחנכו את הילדים שלהם לדמוקרטיה, לשוויון, לשלום. בפעם הראשונה בתולדות המדינה הציבור שלנו דורש חינוך אמיתי למעורבות פוליטית".

"ב-1 בספטמבר מערכת החינוך הממלכתי תפגוש הורים אחרים. מעורבים, איכפתיים ומודאגים. ב-1 בספטמבר המנהלים בחינוך הממלכתי יעשו מרד ערכי במנהיגות המנותקת של המשרד. שר החינוך לא יוכל לבקר בבתי ספר בלי לשמוע אותנו. המשנה למנכ"ל משרד החינוך מטעם פורום קהלת - תבין שהיא לא רלוונטית. אני סומך על שומרי הסף שעוד נותרו במשרד החינוך לשמור על הילדים שלנו", כלשונו.

"משמר החינוך הממלכתי יגיע לכל מקום ויסייע להקים משמרות מקומיות ביחד עם ארגוני השטח של המחאה ועם ראשי וראשות הרשויות. איפה שמשרד החינוך יהפוך להיות משרד החינוך מחדש - אנחנו נגן על הילדים שלנו. השבוע נשיק את ׳הורים ערים׳ - מערכת שתסייע להורים לדעת כל מה שצריך כדי לסכל כל נסיון לחינוך לגזענות ושנאה"

לסיום קרא קרמר: "יש 5 פעולות שכל הורה צריך לעשות:

1. ליזום תכנית לימודים משלימה לדמוקרטיה בחתימת 75% מהורי הכיתה, זו זכותנו.

2. לבקש את לוח הטיולים ולוודא שהילדים לא יוצאים למסע בחסות אורית סטרוק.

3. לבקש את כל פירוט תכניות הגפ"ן ולוודא שאבי מעוז לא נכנס לכיתות דרך תכניות כהניסטיות בחינם.

4. לרוץ להנהגת ההורים הבית ספרית ולהיות הגלי בהרב מיארה של בית הספר.

5. להרים טלפון למורה של הילד, לומר תודה ולייצר שותפות אמיתית".

ארגון מורים מובילים שינוי מסר בתגובה: מורים מובילים שינוי מאמינים שהדרישה לחוזים אישיים תשפר את איכות המורים בישראל, ותיטיב עם איכות ההוראה והחינוך. אנו לא רואים את הקשר המוזכר בכתבה, בין חוזים אישיים להיעדרם של ערכים דמוקרטיים. אם קיים קשר שכזה, לדעתנו מדובר בקשר הפוך. ככל שירבו הדעות השונות בתוך המערכת, כך היא תהיה מגוונת ועשירה יותר. וככל שיהיו יותר חוזים אישיים, יותר אוטונומיה למנהלי בית הספר ויותר בחירה להורים, כך תפחת יכולתו של שר כזה או אחר במשרד החינוך להשפיע באופן ישיר על חינוך ילדינו