בני גנץ
בני גנץצילום: Photo by Flash90

חבר הכנסת בני גנץ, ראש המחנה הממלכתי, מצדד בשילוב של ערביי ישראל במסגרת גיוס לצה"ל או בשירות לאומי או אזרחי אחר.

בראיון לערוץ הטלוויזיה הערבי - ישראלי "הלא" אמר גנץ, כי "העידן שבו חצי עם משרת חצי עם אחר, או חצי חברה משרתת חצי חברה אחרת, נגמר. לא יכול לקרות יותר. ולכן, הצעתי מתווה שירות שהוא מאוד רחב, יש שרות צבאי, יש שירות ביטחוני ויש אפשרות לשרת בשירותי החירום, ויש אפשרות לשרת בשירותים חברתיים וקהילתיים מרכזיים שהמדינה מכירה בהם... ואנשים יצטרכו לבחור איפה הם הולכים לשרת".

גנץ הציג את הבסיס לתפיסתו ואת החלתה על כל המגזרים בחברה הישראלית, ובהם החרדים והערבים. "יש שלושה עקרונות: שוויוניות, קרי, כולם משרתים איזה שהוא משך זמן מינימלי, ומעל זה דיפרנציאליות ופרוגרסיביות. ככל שאתה יותר קרבי, או ככל שאתה משרת יותר זמן אתה מקבל התאמה לעניין הזה".

לדבריו, "הבסיס הוא בסיס שוויוני. זה מכיל את החברה הכללית, זה מכיל את החברה החרדית, זה צריך להכיל גם את החברה הערבית".

בנוגע לתופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית אמר גנץ: "זו בעיה של ראש הממשלה. זו לא בעיה של מישהו אחר. זה לא איזה עניין סקטוריאלי קטן ששר ילך לטפל בו. צריך להקפיד על מאבק חזק מאוד בפשיעה הן ע"י עבודת משטרה חזקה, הן ע"י תגבור השטח, הן ע"י תגבור מערכת החקירה והמודיעין, הן ע"י תגבור מערכת המשפט, האכיפה והענישה הנגזרת מהעניין הזה".

בהקשר ציין גנץ, כי "אפשר לשלב את השב"כ בחלק מהדברים", וכי לצד המאבק בפשיעה "צריך זרוע קונסטרוקטיבית שתעסוק בחינוך, שתעסוק בתשתיות, שתעסוק בבניה, שתעסוק בשירות אזרחי של תושבים".

"עשרים אחוזים מהחברה כאילו לא מתייחסים אליהם ועל זה מוסיפים את (שר האוצר בצלאל) סמוטריץ' שמקצץ מאות מיליונים. מה זו הקטסטרופה הזו? זו הזנחה פושעת. זה מחדל של המדינה הזאתי, של הממשלה הקיצונית והרעה הזאתי, שצריך לעשות הכל כדי שהיא תפסיק", אמר גנץ.

גנץ הביע תקווה, כי ייחתם הסכם מדיני בין ישראל לסעודיה שהינו "צעד גדול וחיובי קדימה", והצהיר כי אם יוכל לסמוך את ידיו על ההסכם מבחינה ביטחונית אזי הוא ישמח לתמוך בו. לצד זאת, הבהיר גנץ: "אני לא מתכוון להיות חלק מהממשלה הקיצונית הזאתי".