נפתלי חן - מיזם 'משלנו'
נפתלי חן - מיזם 'משלנו'צילום: יח"צ

אתם מכירים אותו. כולנו מכירים אותו ושמענו את שמו עשרות ואף עשרות או מאות פעמים ובכל זאת יש דברים שאנחנו פשוט לא יודעים עליו!

רון ארד, שיכל להיות היום סב גאה, נמצא כבר 37 שנה בשבי האויב, לא ראה את אשתו וביתו מאז יצא לתקיפה האחרונה שלו ב-16 באוקטובר 1986 ולא ידוע אף מה מצבו הבריאותי והאם הוא חי, או חלילה כבר אינו בין החיים.

ישי אבירם הטייס, סא"ל במיל', היה איתו במטוס שנפל והוא חולץ בפעולה נועזת אבל רון ארד נשאר שם. "אני רואה לאן אנחנו הולכים לצנוח ולמטה קן צרעות. מכוניות, טנדרים עם מקלעים. יורים עלינו", כך הוא מספר.

ישי היה הישראלי האחרון שראה אותו: "אני רואה את רון מאחורי, רון מכונס בעצמו, שלם לגמרי, בלי קסדה...אבל לא מגיב. לא מתפקד." רון צנח הישר לתוך זרועות המחבלים שלקחו אותו עמוק לתוך לבנון. בשנתיים הבאות רון שלח מכתבים לישראל וצולם בהזדמנויות שונות, אך לאחר מכן, אבד עמו הקשר.

מדינת ישראל ניסתה כמה פעמים להחזיר את רון ארד הביתה, בעסקאות שבויים ובמבצעיים צבאיים סודיים וחסויים ביניהם חטיפתו הנועזת של מוסטפא דיראני מביתו בלבנון. אך למרות כל הניסיונות לקבל מידע ולהחזירו לישראל, ניסיונות אלו כשלו. ורון ארד נשאר שם, בשבי.

למעלה מ-12,000 ימים. קשה במיוחד לחשוב על כך שיתכן וכל התקיפה הזו הייתה מיותרת. נפתלי חן, ממיזם 'משלנו' חושף במשדר מיוחד את המחדלים שליוו את היציאה לתקיפה ועוד סיפורים שישפכו אור חדש על הפרשה הזו.

"זו גיחה שלא נגמרה, זה חלק מהצוות שלי שלא חזר הביתה" אומר ישי הטייס. במהלך השנים היו ידיעות וחלקי ידיעות שרון נמצא באיראן, אפריקה ועוד. האם כל זה נכון? מדוע כשלו כל המגעים להחלפת שבויים? מה המחדלים שליוו את התקיפה והאם בכלל, רון עדיין בחיים? את התשובות לשאלות האלו מבטיח נפתלי חן לענות במשדר הקרוב והמרתק בו הוא יציג תמונות נדירות ויחשוף פרטיים חסויים מרגע נפילתו של רון ארד ועד היום.

"רון ארד הוא לא סיסמא. הוא אדם שהשאיר מאחוריו משפחה וחברים שאוהבים אותו", אומר בכאב ניסים יוגב, חברו הטוב.

הצטרפו עכשיו למשדר חינמי ומרתק של ההיסטוריון נפתלי חן שיגלה עוד כמה דברים שלא ידעתם על רון ארד, הנווט שלא חזר הביתה. המשדר יתקיים ביום שני הבא (28.8) י"א באלול, בשעה 20:30, בזום.

להצטרפות למשדר המיוחד (ללא-עלות) לחצו כאן >>