זירת האסון בעין גדיליאור לב, רשות הטבע והגנים

בעקבות אירוע המפולת בנחל דוד, שגבה את חייו של ילד והביא לפציעתם של עוד שמונה, שוחחנו עם סמנכ"ל בית ספר שדה כפר עציון, עמיחי נועם, מי שמכיר היטב את האזור והוביל בו סיורים רבים, על סכנת המפולות באתר זה ובאתרי טיול נוספים.

"אנחנו מובילים מאות סיורים, בעיקר בשמורת עין גדי", אומר נועם ומציין כי "התדרדרות סלעים היא תופעה טבעית ומוכרת. במקרה הזה החריג הוא העצמה והיקף המפולת".

בדבריו מסביר נועם את הגורם לתופעת המפולות והתדרדרות האבנים באזור זה ומציין כי כפי שמוכר לכול מי שמבקר באזורים אלה המצוקים והמפלים מגיעים לגבהים של מאות מטרים כאשר השכבות הגיאולוגיות שונות בין החלק התחתון בו מתקיימים מרבית הסיורים, שם הסלעים קשים והם שיוצרים את המצוק, לעומת החלקים העליונים יותר המתאפיינים בסלעים רכים הרבה יותר, ואלה התבקעו במרוצת השנים ויצרו שכבה של אבנים המונחות זו על גב זו באזור זה שמעל המצוק.

במציאות שכזו "מעת לעת קורה שאבן מהשכבה הזו מתגלגלת ונופלת למטה מקו המצוק. זה קורה בעקבות בליה, ובאופן נקודתי זה יכול לקרות מאדם או יעל שהולכים למעלה, אבל במפולת כמו זו שקרתה היום זה בדרך כלל בעקבות בליה והפרשים של קור וחום, הרבה גשם ורוח שהם עוצמתיים מאוד במדבר יהודה".

"שלב מסוים זה משתחרר והאבנים מתגלגלות זו על גב זו ונוצרת מפולת, שהיא תופעה שכיחה אבל לרוב זה קורה מחוץ למסלול הטיולים המסומן כי שמסמנים מסלולים משתדלים להתייחס גם להיבטים הבטיחותיים ומקפידים שהמסלולים לא יעברו בנקודות מועדות לפורענות, וכך גם כשאבנים נופלות הן לא פוגעות באף אדם, אבל אי אפשר לנטרל את הסיכון הזה לחלוטין כי מדובר בסיכון מאוד רוחבי".

"המפולות הללו קורות ומטיילים נפגעים. זו לא פעם ראשונה ולא שנייה שבמדבר יהודה אנשים נפגעים מסלעים שנפלו, אבל בהיקף כזה זה מאוד חריג", אומר נועם המוסיף אזהרה למטיילים באזורים הללו: "להקפיד ללכת בשבילים המסומנים. להיות עירניים ולדווח על אבן נופלת, לא להתייחס בביטול ולהתרחק. נפילה של אבן חייבת לשים נורת אזהרה על הנקודה הזו וצריך לבדוק אותה, לראות מה קורה מעל גובה המצוק להזהיר מטיילים או להסית שביל כמה מטרים הצידה או ליצור מפולת יזומה מעל הקטע הזה כדי למנוע סכנות עתידיות. הדיווח והעירנות חשובים".

האם ניתן לצפות מראש אירועים שכאלה? "קשה מאוד לצפות מפולת בנקודה ספציפית ולומר שהיא בהיקף כזה. לצערינו אלו אירועי טבע שקשה מאוד לצפות אותם. כללי זהירות ודיווח על מפולות יכולים למנוע אירועים כאלה בעתיד", משיב עמיחי נועם.