זירת הרצח באבו סנןתיעוד מבצעי מד״א

ארבעה בני אדם נרצחו הערב ביריות (שלישי) במהלך אירוע אלימות באבו סנאן שבגליל המערבי. צוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו פעולות החייאה בארבעה אך נאלצו לקבוע את מותם במקום.

בעקבות אירוע הירי, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר לדיון מיוחד את ועדת המשנה למלחמה בפשיעה בחברה הערבית.

בין ההרוגים גאזי סעב (53), שהתמודד לבחירות לרשות המקומית, היה סרן בצה"ל ושירת בלבנון, לפני שעבר לשרת כמפקד מעברים במג"ב ירושלים, משם השתחרר בדרגת רב-פקד ובתקן סגן-ניצב. סעב כתב בקמפיין הבחירות שלו: "באתי רק לעבוד ולעשות, אני מבטיח לעשות שינוי בכפר. לא לאינטרסים אישיים, לא לאלימות - כן לאחווה ולאהבה. כולנו בני עדה אחת".

קרובי משפחתו סיפרו: "הנרצחים היו אנשים מכובדים עם שם טוב ורקע מכובד, הם עבדו לפרנסתם. לא מאמינים שדבר כזה קרה אצלנו הדרוזים". האירוע הקשה מעלה את מספר הנרצחים בחברה הערבית ל-156 מאז תחילת השנה.

דובר המשטרה אלי לוי אמר בזירת הרצח כי "כל כיווני החקירה נחקרים. עד כה לא נמצא קשר בין היותו של אחד הנרצחים מועמד בבחירות לרשויות המקומיות לאירוע עצמו".

בהמשך, עדכנה המשטרה כי הרקע למעשה פלילי וללא קשר לבחירות המקומיות. גם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי שהגיע לזירת הטבח טען כי אין קשר בין האירוע לבחירות.

עוד אמר המפכ"ל: "האירוע הוא תוצר של סכסוך בין ארגוני פשיעה, עקב של מאבקי שליטה שנוצרו לאחר הכנסה של ראשי הארגונים לכלא. משטרת ישראל כולה מושקעת כרגע בפעילות במגזר הערבי בתוך היישובים עם כל הכוחות ועם כל היחידות. אני משתתף בצער המשפחות, נעשה כל שביכולתנו כדי לסכל את הטרור הזה".

נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס לאירוע הקשה ואמר: "כל אזרח בחברה הערבית בישראל חי היום בפחד נורא, באבל כבד ובחרדות איומות. כל אחד מהנרצחים הוא עולם ומלואו למשפחתו ואוהביו. זהו מצב חירום שמחייב צעדים נחושים של המדינה כדי למגר את הפשיעה והאלימות, ולמנוע את אבדן החיים. תנחומיי למשפחות האבלות מהימים האחרונים - מטירה ועד אבו סנאן".

יו"ר האופוזיציה לפיד הגיב ותקף את התנהלות הממשלה: "אני שולח הערב ניחומים מעומק הלב למשפחות ארבעת הנרצחים בני העדה הדרוזית שאיבדו הערב את היקר להן מכל. הממשלה איבדה שליטה. זה לא ימין על מלא, זה אסון על מלא. אפשר גם אחרת, הוכחנו שאפשר גם אחרת".

ראש העדה הדרוזית, השייח מואפק טריף הגיב ואמר: "התרחש כאן טבח, פשע נתעב ומעשה טרור שחצה את כל הקווים האדומים והשחורים וגבה את חייהם של ארבעה אזרחים. הפשע בגליל הוא טרור לכל דבר ועניין".

"המדינה והמשטרה עוצמות את עיניהם מול הטרור הפלילי המשתולל. זו האחריות הבלעדית של הממשלה והמשטרה. משילות זה בראש ובראשונה לדאוג לביטחון האזרחים והתושבים במדינה. זו שעת חירום לאומית, כפי שמתכנס הקבינט בעקבות מעשי טרור ומורה על צעדי תגובה, כך יש לעשות הערב. הממשלה צריכה להתכנס מיידית ולהציג לציבור תוכנית חירום לביצוע מיידי".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ הגיב לרצח ותקף את מדיניות הממשלה ביחס למאבק בפשיעה הערבית: "ארבעה נרצחים, ארבע משפחות אבלות - וראש הממשלה משאיר את הטיפול באתגר הלאומי שמולנו בידי בן גביר. ‏החברה הערבית בקריסת מערכות, וראש הממשלה עסוק בהצהרות ריקות מתוכן. ‏אין כאן פתרונות קסם. נדרשת מדיניות נחושה ואחראית של הממשלה כולה שתגובה בפעולות בשטח. ‏אי אפשר להשאיר אתגר לאומי בסדר גודל כזה בידיו של בן גביר. ‏ראש הממשלה - האחריות עליך".

חבר הכנסת גדעון סער התייחס גם הוא וכתב: "הבטיחו ביטחון, אבל אין להם מושג בזה. לא ביטחון אישי. לא ביטחון פנים. לא ביטחון לאומי. כלום ושום דבר. נכשלתם - הביתה!"

ראש העדה הדרוזית, השיח' מוואפק טריף: "טבח התרחש הערב באבו סנאן, זה פשע נתעב ומעשה טרור שחצה את כל הקווים האדומים. המדינה והמשטרה עוצמים את עיניהם מול הטרור הפלילי המשתולל. על הממשלה להתנכס מיד ולהציג לציבור תוכנית חירום".

האירוע מצטרף לחיסול אתמול של מנכ"ל עיריית טירה עבד אלרחמן קשוע שנפצע תחילה באורח אנוש, ופונה לבית החולים מאיר בכפר סבא, אך שם נאלצו לקבוע את מותו.

באירוע נפצעו גם חבר מועצת העיר (60) באורח בינוני ושייח מוכר (58) באורח קל. צוות מד"א פינה אותם לבית החולים מאיר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לרצח מנכ"ל עיריית טירה אתמול ואמר: "הרצח של מנכ"ל עיריית טירה זאת חציית קו אדום", אמר נתניהו.

"הרציחות האלה, ארגוני הפשע, הפרוטקשן, להשתלט על עיריות, זה דבר שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו. אנחנו נפעיל את כל האמצעים - כולל השב"כ, כולל המשטרה, כל האמצעים, כדי לנצח את הפשיעה הזאת".

"חיסלנו את הפשיעה המאורגנת בחברה היהודית בישראל, אנחנו נחסל את הפשיעה המאורגנת בחברה הערבית בישראל. כל אזרחי ישראל חייבים לחיות בביטחון ולא תחת צל של איום הטרור הפנימי".