בדיקת הריון
בדיקת הריוןצילום: ISTOCK

מהו ביוץ?

ביוץ הוא התהליך בו ביצית (ולעיתים יותר מאחת) משתחררת מהשחלה. זמן הביוץ הנו התקופה הפוריה במהלך המחזור החודשי.

בכל חודש ביצית מבשילה בתוך השחלות. כאשר הביצית מגיעה לגודל סוים היא משתחררת מהשחלה ועוברת דרך החצוצרה לכיוון הרחם.

פוריות

הביצית שורדת כ- 24 שעות לאחר הביוץ. לעומתה -זרעים חיים כמה ימים. לכן, על מנת להיכנס להריון יש צורך בקיום יחסי מין סביב תקופת הביוץ - לרוב החל מיומיים לפני הביוץ ועד 24 שעות לאחר מכן.

יחסי אישות מגבירים את הסיכויים להיכנס להריון, למעשה - עבור זוגות פוריים, יש כ- 20% סיכוי לכניסה להריון בכל מחזור חודשי. מיקוד התאריך המדויק של הביוץ יכול להקל על התהליך.

מתי בדיוק הביוץ מתרחש?

חישוב תאריך הוסת המשוער הקרוב, וספירה אחורה של 12 עד 14 ימים נותן את טווח ימים אשר בהם סיכוי סביר שאת תבייצי. עבור נשים עם מחזור חודשי של 28 ימים, לעיתים רבות היום ה- 14 הוא יום הביוץ.

סממנים ומעקב אחר הביוץ

  • שינויים ברירית צוואר הרחם - במהלך המחזור החודשי ישנם שינויים בכמות ובמרקם של ההפרשות הריריות מצוואר הרחם. אישה נשבת לפורייה ביותר כאשר הרירית שקופה, גמישה וחלקה (דומה לחלבון של ביצה).
  • חום השחר - לאחר הביוץ יש עליה בחום הגוף שבין 0.4-1 מעלות צלסיוס. מומלץ לעקוב אחרי חום הגוף במשך תקופה, ולחפש את השינוי החד. אישה פורייה ביותר ביומיים שקודמים לשיא החום. מכיוון שכך, מומלץ לתעד את חום הגוף במשך כמה חודשים ועל ידי כך לזהות מתי הביוץ המיועד. מומלץ על יחסי אישות ביומיים-שלושה לפני היום בו החום נוטה לעלות.
  • חוסר נוחות בבטן התחתונה - כחמישית מהנשים מדווחות שהן מרגישות את הביוץ בשל תחושת אי נוחות קלה או התקפי כאב קלים, הנמשכים כמה דקות עד שעות.
  • ערכות ביוץ - ניתן לרכוש בכל בית מרחקת. ערכת הביוץ מזהה עליה בהורמון LH בשתן לקראת הביוץ. ערכות אילו מאפשרות לזהות את מועד הביוץ 12-36 שעות לפניו.
  • מעקב זקיקים - הביציות נמצאות בשחלות בתוך זקיקים. הזקיקים גדלים במהלך המחזור החודשי עד להיעלמותם, כלומר - שחרורם דרך החצוצרה אל תוך הרחם. היעלמות זו, משמעה ביוץ שהתרחש. באמצעות אולטרה סאונד רופא עוקב אחרי התפתחות הזקיק וגדילותו, מעקב זה, בנוסף לבדיקות דם הקובעות את ערך הפרוגסטרון, מהוות מדד להתרחשות הביוץ. במהלך התהליך על האישה לגשת כל כמה ימים למרפאה ולעבוד בדיקת אולטרה סאונד ודם.

עדיין יש לך שאלות? מעולה! תתכתבי עם רופא\ת הנשים

ניתן לפנות דרך אתר לאומית או האפליקציה לרופא/ת הנשים שלך בכל שאלה, לבקש מרשמים, הפניות או מכתבים רפואיים, לקבל הסבר על תוצאות בדיקות, לשאול שאלות רפואיות ולקבל מענה מקצועי בצורה נוחה.

השירות מיועד עבור פניות לא דחופות, שאינן מצריכות בדיקה רפואית, וניתן לנשים הרות אשר במהלך 3 החודשים האחרונים ביקרו אצל רופא/ת נשים.

איך זה עובד?

1. באתר לאומית או באפליקציה תיפתח אפשרות של "פנייה לרופא נשים". אפשרות זו מופיעה גם תחת "ההיריון שלי" באפליקציה.

2. לאחר הכניסה, יש לבחור באפשרות של "פנייה חדשה". תוכלי לבחור בין בקשת מרשם, בקשת הפנייה, הסבר תוצאת בדיקה, בקשה למכתב רפואי או שאלה רפואית.

3. לאחר מילוי תוכן הבקשה, תתבקשי לעדכן את פרטי הטלפון הנייד והדואר האלקטרוני שלך.

4. עם סיום הטיפול בבקשה/מענה לשאלה ששאלת, תקבלי הודעה על כך במייל ובמסרון (SMS). תשובות יתקבלו תוך 5 ימי עבודה.