סמ"ר אסיל סואעד ז"ל
סמ"ר אסיל סואעד ז"לצילום: באדיבות המשפחה

בג"ץ אישר היום (חמישי) ברוב קולות להרוס את ביתו של המחבל מוחמד זלבאני בן ה-13.5, שדקר את שוטר מג"ב סמ"ר אסיל סואעד במחסום שועפט בחודש פברואר.

המחבל שניסה לדקור לוחמים במחסום שועפט נוטרל. במהלך הנטרול, נפצע סואעד ככל הנראה מאש אחד המאבטחים. בבית החולים הוא נפטר מפצעיו.

השופט אלכס שטיין דחה את הטענות שאין להרוס את הבית מפני שזלבאני קטין וכתב בהחלטתו: "דוחה את הטענה כי צו הריסה במקרה של מפגע קטין הוא בלתי מידתי באופן קיצוני".

העתירה הוגשה אחרי שמפקד פיקוד העורף אלוף רפי מילוא חתם על צו החרמה והריסה לבית שבו התגורר המחבל מוחמד זלבאני במחנה הפליטים שועפאט בירושלים.

הצו הוצא לאחר שנדחתה ההשגה שהוגשה על ידי משפחת המחבל. המחבל הועמד לדין בבית המשפט המחוזי לנוער בירושלים ובאפשרות משפחתו להגיש עתירה לבג"ץ נגד הצו.

מחקירת המחבל עולה כי הוא התכוון לרצוח חייל או שוטר. בתום חקירה של היחידה המרכזית במחוז ירושלים, הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד המחבל בן ה-13 בגין רצח ממניע טרור.

על פי החקירה, במהלך בידוק בטחוני שגרתי באוטובוס שהגיע למחסום על ידי הלוחם אסיל סואעד ז"ל ומאבטח אזרחי שהיה עמו, המחבל שלף לפתע סכין התנפל ודקר את הלוחם בראשו.

בתגובה המאבטח האזרחי שהיה עם הלוחם בתוך האוטובוס ביצע ירי לעבר המחבל במטרה לנטרלו, ירי שפגע גם ברגליו של הלוחם.

מהחקירה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים עולה כי המחבל פעל לבדו ולא שיתף איש בתכניתו. הוא סיפר כי נטל סכין והסתיר אותה מתחת למכנסיו, ובשעות הערב עלה על אוטובוס לכיוון ירושלים במטרה לרצוח שוטר או חייל.