דגן, חיות ולוין
דגן, חיות ולויןצילום: ינתן זינדל, פלאש 90

ראש המועצה האיזורית שומרון יוסי דגן פנה היום (חמישי) לשר המשפטים יריב לוין ולנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בבקשה להקים בית משפט מחוזי בלב השומרון.

"אזור השומרון, הנמצא בלב ארץ ישראל, הינו בעל חשיבות היסטורית ולאומית, ערש התנ"ך והתרבות הישראלית. האזור הינו חשוב לקיומה הביטחוני של מדינת ישראל בשל מיקומו האסטרטגי בלב הארץ, על רכסי ההרים השולטים על לב המדינה", כתב דגן.

עוד נכתב בפנייתו: "כיום, קיים בית משפט לעניינים מקומיים בשומרון, ופועל יום בשבוע בלבד. ברצוני לציין בפניכם כי קצב גדילת התושבים בשומרון מצדיק פעילות נרחבת של מערכת המשפט בשומרון, וזאת מכוח זכאותם של תושבי השומרון, אזרחי ישראל, להיעזר בשירותיו של בית משפט באזור שיפעל 5 ימים בשבוע".

"המשמעות העמוקה של בית משפט בשומרון היא לא רק בתחום המשפט, אלא מתכנסת כחלק מתכנית רחבה עליה עמלנו בסיוע טובי המומחים בשנה וחצי האחרונות: תכנית "מיליון בשומרון", ליישוב מיליון תושבים בשומרון".

בפנייתו הוסיף דגן: "אחת המטרות העומדות לנגד עיניי כחלק מהתכנית הרחבה היא להפוך את בית המשפט המקומי לבית משפט שלום, ובעתיד אף לבית משפט מחוזי. כיום מתגוררים בשומרון כ-150 אלף תושבים, ויחד עם האזורים הסמוכים כמו בנימין ובקעת הירדן, חיים למעלה מ-200,000 תושבים. נכון להיום, כאשר תושבי השומרון מבקשים את בית המשפט בעניינים אזרחיים הם נוסעים לבית המשפט בפתח תקווה. התכנית 'מיליון בשומרון', ובתוכה הקמת בית משפט השלום בשומרון, מספקת מענה לצרכיהם של תושבי השומרון והאזורים הסמוכים".

אתמול פורסמה התכנית השאפתנית 'מיליון בשומרון' של המועצה להגדלת השומרון למיליון תושבים, הכוללת ערים חדשות, אזורי תעשייה, רכבת ושדה תעופה.