חשבון נפש
חשבון נפשאייסטוק

מהו חשבון נפש פיננסי, והאם יש קשר לחשבון נפש פנימי של חודש אלול?

כולנו מכירים את תהליך חשבון הנפש בחודש אלול, חודש הסליחות והרחמים. חשבון נפש הוא תהליך של השתקפות עצמית ובחינה של המחשבות, הרגשות, הערכים והחוויות של האדם. זה כרוך בהפניית תשומת הלב של האדם פנימה, וחקירה מודעת של פעולתו הפנימית של הנפש ושל התודעה שלו.

במהלך חשבון הנפש, אנשים עוסקים בניתוח עצמי עמוק והתבוננות עצמית. הם עשויים לשקף את האמונות, המניעים, הרצונות, החוזקות, החולשות וחוויות העבר שלהם. תהליך זה יכול להיעשות באופן עצמאי באמצעות תרגול ,יומן או התבוננות. לחלופין, ניתן להקל על כך באמצעות טיפול או שיחות עם אנשים מהימנים.

חשבון נפש מאפשר לאנשים לקבל תובנה לגבי מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגויותיהם, מטפחת מודעות עצמית וצמיחה אישית. זה יכול לעזור לזהות דפוסים, טריגרים וגורמים בסיסיים המשפיעים על המחשבות והפעולות של האדם. על ידי הבנה טובה יותר של עצמם, אנשים יכולים לעשות בחירות מודעות יותר, לפתח תחושת זהות ברורה יותר ולבצע שינויים חיוביים בחייהם.

לא תמיד קל לעשות חשבון נפש עמוק וכנה, זה עשוי להיות כרוך בהתמודדות עם היבטים לא נוחים או מאתגרים של עצמך. עם זאת, זה יכול להיות כלי רב ערך לפיתוח אישי, קבלת החלטות והשגת תחושת רווחה והגשמה עצמית רבה יותר.

אם כך, האם יש קשר בין חשבון נפש של אלול לבין חשבון נפש פיננסי?..
חשבון נפש פיננסי מתייחס לבחינת הערכים הקשורים לכסף והדרך בה אנחנו פועלים לקידומם. זה כרוך בהשתקפות על המטרות הפיננסיות, סדרי העדיפויות, ההתנהגויות והעמדות של האדם כלפי כסף.

חשבון נפש פיננסי כרוך בדרך כלל בסדרת שאלות שיש לשאול את עצמך כגון:

הגדירו יעדים: מהם היעדים הפיננסיים לטווח קצר ולטווח ארוך שלי? היו מוכנים לדון במה אתם מקווים להשיג מבחינה כלכלית, כמו חיסכון לפנסיה, רכישת בית או מימון החינוך של ילדיכם.

בדקו מהם ערכי הליבה שלכם: מהם ערכי הליבה שלי וכיצד הם מתיישבים עם ההחלטות הפיננסיות שלי? האם כשאני מתעסק בענייני כספים, אני זוכר שמדובר בכלי בלבד למימוש ערכים ולא בערך מצד עצמו?
האם אני מקדיש זמן וחשיבה לתכנון פיננסי, כדי שאתקדם לכיוון המטרות האמתיות שלי?

האם ההלוואות שנטלתי או שאני מתכוון ליטול הן לטובת צמיחה ולא לצריכה? האם אני חי בתודעת שפע , או שקמצנות ברכישות מובילה אותי? האם יש לנו הרגלי חיסכון? הרי תמיד יש הוצאה חריגה ובלתי צפויה שלא באה בטוב בתזרים..(טיפולי שיניים, שמחות משפחתיות, חופשות משפחתיות ) כל אלו לא באמת בלתי צפויות, הרי זה צפוי לקרות מתישהו..

הרגלי הוצאות כיצד הרגלי ההוצאות שלי משקפים את סדר העדיפויות שלי? הכינו תקציב/ הרגלי ההוצאות הנוכחיים שלכם. הבינו את ההוצאות החודשיות שלכם והיו מוכנים לדון בתחומים שבהם תוכל לחסוך או לייעל את ההוצאות שלכם. ערכו סדר בעו"ש.

האם אני קונה מותגים בסופר? האם קיים אצלי כפל ביטוחי? יש ברשותי כרטיס אשראי לא רלוונטי? מודעות לדמי ניהול במכשירים פיננסים וכד'.

קבלת החלטות האם אני מקבל החלטות פיננסיות על סמך הציפיות החברתיות או הערכים שלי? האם אני גר בדירה מסוימת מתוך קיבעון מחשבתי וחוסר רצון לשנות? למשל - האם נוח לי לגור בדירה בבעלות אך הנכס עוצר אותי מלהתקדם כלכלית? האם אני גר בנכס מפואר מדי (בין אם בבעלות או בשכירות) עם חדרים מיותרים? האם אני גר בדירה שקשה לי להגיע ממנה לעבודה והייתי יכול לעבור למקום שממנו ניתן לקחת תחבורה ציבורית או ללכת ברגל?

היחס לכסף מה הקשר שלי עם כסף? האם יש לי קשרים רגשיים או פסיכולוגיים לזה? האם אני חושב שאני מבין בכל תחום, או שבתחום שאיני מבין בו איעזר באיש מקצוע שיחסוך לי הרבה כסף ועוגמת נפש? חיסכון לכל ילד של ביטוח לאומי, האם אני מודע באיזה מסלול הכסף נמצא? האם הכפלתי את הסכום? הרי מדובר על אפיק השקעה מעולה.

בחירות פיננסיות כיצד אוכל לבצע בחירות פיננסיות יותר מודעות ומכוונות? האם אני מפזר את ההשקעות שלי על פני סוגי נכסים ומגזרים שונים כדי להפחית את הסיכון?

תהליך זה של חשבון נפש פיננסי יכול לעזור לאנשים לקבל הבנה מעמיקה יותר של המניעים הפיננסיים שלהם, לקבל החלטות מושכלות יותר ולהתאים את הפעולות הפיננסיות שלהם לערכים ולמטרות האישיות שלהם. זה עשוי גם להוביל לשינויים בהרגלי ההוצאות, אסטרטגיות תקציב ותכנון פיננסי המשקפים טוב יותר את הרצונות והעדיפויות האמיתיים של האדם.

משהו אחרון לפני שנכנסים לראש השנה

תשפ"ד שווה בגימטרייה- "ברגע שאתה יודע אתה יודע"- דעו את מצבכם הכלכלי, לא בערך, אלא מדויק. אתם מנהלים משק בית, לכן ההסתכלות צריכה להיות כאל עסק לכל דבר ועניין!

"עם ישראל מתעורר"- ב"ה הציבור מתוחכם יותר, מתעניין ולומד, אך לא מספיק. תעשו טובה לעצמכם וליקר לכם- קחו על עצמכם ללמד את ילדכם חינוך פיננסי.

רוצים לקבל עוד טיפים? להצטרפות לקבוצות הווצאפ של בידיים טובות לעוד תכנים לחצו כאן