"האוצר הסתיר נתונים במשך כ-30 שנה"

ביקורת קשה השמיע היום הסטיסטיקאי הראשי, פרופ' שלמה יצחקי וטען, כי האוצר הסתיר נתונים מהלשכה במשך כ-30 שנה ומנע מהציבור מידע חיוני ונתוני אמת על ביצועי מערכת המיסוי.

, כ"ו באלול תשס"ג

ביקורת קשה השמיע היום הסטיסטיקאי הראשי, פרופ' שלמה יצחקי, נגד אנשי האוצר.

צחקי טען, כי האוצר הסתיר נתונים מהלשכה במשך כ-30 שנה מתחילת שנות ה-70' ומנע מהציבור מידע חיוני ונתוני אמת על ביצועי מערכת המיסוי.

"אי מסירת נתונים רלוונטים לציבור ולמומחים שאמורים לקבוע מדיניות הקשו על הערכת מדיניות נכונה, והובילו, לדעתי, לקביעת מדיניות שהסתמכה על נתונים לא נכונים, שהובילו למסקנות אחרות", דברי יצחקי.

פרופ' יצחקי כינה את מעשי האוצר "התעסקות בתעמולה ולא במסירת מידע". לדבריו, מניעת מידע מהציבור ומקובעי מדיניות, בייחוד בביצועי מערכת המיסוי, הובילה לגיבוש תמונה לא נכונה של תקציב המדינה ודרך קבלת ההחלטות אשר מובילות לגיבושו.

"לאוצר אמנם מותר לעסוק כן כדי לנסות ולשכנע לפעול בכיוון שלי, ואני לא מציע לסרס את האוצר, אבל כן להפריד בין נתונים לבין מדיניות. הבעיה היא לא פוליטית, אלא מקצועית בקרב אנשי האוצר".

לדברי יצחקי, הגרעון בתקציב המדינה הוא נקודת מוצא חשובה בוויכוח על מדיניות כלכלית. "ההכנסות ממיסים הוא נתון קריטי. בבניית תחזית של הכנסות ממיסים, מרכיב חשוב הוא ביצוע מרכיבים של מערכת המיסוי.

נתונים כמו גביית מס למשל, שומות מהעבר, הסדרי גביה, תשלומים ומקדמות. כל זה משפיע על תקבולי מיסים, וצריך לקחת אותם בחשבון. מי שרוצה לנתח אומדן תחזיות גביית מיסים, צריך לקבל ביצועים של המרכיבים השונים במערכת המס בשנים האחרונות. "זה דיווח שהמדינה חייבת למומחים המקצועיים אבל בעיקר לציבור" מר יצחקי, הוסיף: "אלה נתונים קריטיים שלא נמסרים לציבור.

לדעתי הם קיימים במחשבי האוצר. אם הם אומרים שלא, אז אבוי לנו, כי פירוש הדבר שמנהלים את המערכת שמפקחת על הנהלת החשבונות במדינה כמו שמנהלים הנהלת חשבונות של עוסק זעיר, דהיינו כמו מזומן בקופה. נתונים אלה חייבים להגיע למקבלי החלטות.

זה לא תקין במדינה דמוקרטית שמתיימרת להיות כמו אירופה או ארה"ב אבל בפועל צועדת שנות דור אחורנית".

ולסיום אמר יצחקי: "מדיניות שאינה מתבססת על מידע רלוונטי ונכון, הסיכוי שלה לטעות בקביעת מדיניות הוא גדול".

(א"ב)