ד"ר יונה שרקי
ד"ר יונה שרקיצילום: ערוץ 7

המרכז למדיניות הגירה ישראלית דורש ממנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה אייל סיסו שלא להאריך את הפטור מהצגת תעודת יושר לאוקראינים ורוסים הנכנסים לישראל.

ביום חמישי הקרוב יפוג נוהל ההקלות שניתן לאזרחי אוקראינה, רוסיה ובלארוס שנקבעו על רקע המלחמה בין רוסיה ואוקראינה ונכנס לתוקף באמצע יולי. לפי הנוהל הקיים, שהוצג ב-13 ביולי, אזרחי ברית המועצות לשעבר המבקשים לעלות לישראל במסגרת חוק השבות יזכו לפטור גורף מסמכים מקוריים, פטור מהצגת תעודות יושר ולראשונה אף פטור מהצגת מסמכים המוכיחים מעמד אישי.

במכתב ששלח עו"ד ד"ר יונה שרקי מהמחלקה המשפטית במרכז למדיניות הגירה לסיסו צוין כי לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, דווקא ממדינות אלו, לצד גיאורגיה, הן הספקיות העיקריות לשוהים הבלתי חוקיים הנכנסים לישראל.

בנוסף, מזהירים במרכז כי ההנחיות שנועדו להקל בשעת חירום ינוצלו לטובת מרמה. במכתב נאמר: "מהליכים רבים לשלילת אזרחות המבוצעים על ידי רשות האוכלוסין עולה כי אזרחי מדינות אלו אכן נצלו פרצות במערכת לרעה במספר לא מבוטל של מקרים. בהתאם לכך, החשש כי אזרחי מדינות אלו יבקשו לנצל את מצב החירום כדי לקבל מעמד בישראל במרמה, ממשי ביותר".

עוד מתריע שרקי כי למרות שמדינת ישראל נוהגת להימנע מהענקת אזרחות לעבריינים גם אם הם זכאי חוק השבות, המשך הנוהל, הכולל העלמת עין מהיעדר תעודת יושר, מעלה "חשש ממשי שרבים ינצלו זאת כעת".

לדבריו על אף מצב החירום יש להקפיד על כך שזכאי חוק השבות המבקשים לעלות לישראל יוכלו לעשות זאת. "ההחלטה לאפשר הקלות בהמצאת מסמכים מאומתים ורשמיים, למבקשים לעלות לישראל, הינו חלק ממדיניות הומניטארית כללית בה דוגלת מדינת ישראל מיום היוסדה. עם זאת, לאור הנתונים הנ"ל, לא ייתכן שתינתן אזרחות למי שלא המציא לכל הפחות את המסמכים הרשמיים והמאומתים כנדרש".

במקום להאריך את הנוהל, מציעים במרכז לאפשר לנמלטי מלחמה שהינם זכאי חוק השבות לתת אשרת ארעי למי שביקש לעלות ארצה אך טרם המציא את מלוא המסמכים הרלוונטיים. "אשרה זו מעניקה את כל הזכויות הסוציאליות המוענקות לאזרחים, כולל בחירה לרשויות מקומיות, למעט זכות בחירה לכנסת. כאשר העולה ישיג את כל המסמכים ויציגם לרשות, הוא יוכל לקבל אחר כבוד אזרחות ישראלית מלאה".