המועמד לראשות מועצת בנימין, קובי אלירז, עוזרם של ארבעה שרי ביטחון בעבר, התארח באולפן ערוץ 7 וסיפר על המניעים שהביאו אותו להתמודדות על התפקיד בבחירות המתקרבות.

"פעלתי הרבה למען ההתיישבות בהרבה תפקידים", אמר ומנה את התפקידים השונים שמילא הן בזירה המקומית התיישבותית והן בזירת משרד הביטחון הכלל ישראלית, "הרגשתי שהגעתי לגיל שבו אני מספיק מבושל ועם ארגז כלים מפותח כדי לנסות ולהוביל את המועצה האזורית בנימין, שאני חושב שהיא מדשדשת במקומה".

אלירז נשאל אודות הפרסומים שהפיץ המטה שלו על שוויון בינו לבין ראש המועצה המכהן, ישראל גנץ, פרסומים שנטען כי הופרכו וגם על פי עמוד הפייסבוק שלו עצמו קיים פער לא מבוטל של לא מעט אחוזים לטובת גנץ. למה, נשאל אלירז, לפרסם מודעות שמטעות את הציבור?

"בבחירות תמיד יש סקרים וכל צד מראה את הצדדים שהוא רוצה להראות. גם ישראל פרסם את הסקר הראשון שבו הוא אמר שיש לו 77 אחוזי תמיכה וגם זה סוג של מניפולציה, כיוון שאין לו 77 אחוזי תמיכה בפועל. בין 40 ל-50 אחוזים מהמצביעים בבנימין טרם הכריעו וזה נתון לא טוב לראש מועצה מכהן. בדרך כלל לראש מועצה מכהן אחרי קדנציה ראשונה יש 65 אחוזי תמיכה".

"אם יש בין 40 ל-50 אחוזים שאומרים שהם עדיין לא יודעים למה להצביע זה אומר שישראל גנץ לא יכול להגיע ל-77 אחוזים. איך הוא מגיע בכל זאת למספר הזה? הוא עומד על בין 40 ל-45 אחוזים. אני הצלחתי לשלש את הנתונים והפער בינינו לא גדול. בוודאי שיש פער ואצמצם אותו בחודשיים הקרובים", אמר אלירז הסבור שהפער בינו לבין גנץ עומד על כ-14 אחוזים ולא מעבר לכך.

בהתייחס לנתונים שהציג המטה שלו טוען אלירז כי בעוד גנץ שיקלל את המספרים וככל הנראה הוסיף למספר תומכיו קולות מתוך הקבוצה שטרם החליטה, החישוב שלו "יותר אמין", כלשונו שכן הוא מתייחס לבעלי הדעה בלבד.

"הבעיה שלי היא חוסר המוכרות. מי שמכיר אותי, רוצה אותי", משוכנע אלירז המספר על אחוזי אהדה גבוהים מאוד בקרב מי שמכירים אותו. "ההנהגות מכירות אותי, מזכירים, יו"רים, רבנים וכו', אבל עדיין כלל הציבור לא מכיר אותי. הגעתי היום ל-30-35 אחוזי חשיפה והיכרות ומתוכם אנחנו בשוויון, ועל כך דיברתי. יש עדיין בין 40 ל-50 אחוזים שנמצאים בהתלבטות ובעבודה נכונה של חשיפה של מה שאני אומר ולא רק של התמונה שלי האחוזים יעלו".

לדבריו, מלכתחילה לא רצה לפרסם סקר, אך משראה שיריבו, ישראל גנץ, מציג סקר שבעיניו הוא מניפולטיבי, פרסם את הסקר על פי פרשנותו, זאת במענה לתומכים שטענו בפניו שהם מעוניינים לבחור בו אך אינם סבורים שסיכוייו רבים. עוד מציין אלירז כי משבוע לשבוע הוא רואה כיצד מספר תומכיו הולך וגדל ולהערכתו בסופו של יום הקרב יהיה צמוד ואיש לא ינצח בנוק-אאוט.

בהמשך נשאל בנוגע למודעה שפרסם ולפיה החינוך ביישובי בנימין נמצא בשפל, זאת בזמן שבו באתר משרד החינוך ניתן להיחשף לפרטים הפוכים המלמדים על הצלחה משמעותית של תלמידי בנימין, 85 אחוזי זכאות לבגרות בניקוי התושבים החרדים וכיוצא באלה: "כתבתי נתון אמיתי. עשיתי השוואה בין המועצות הגדולות ביהודה ושומרון. לא השוויתי לכל הארץ ולא אמרתי שהתוצאות בבנימין נמוכות. ביחס למועצות כמו גוש עציון ושומרון אנחנו הכי נמוכים. יש מה לשפר בבנימין. כל אחד מבליט את מה שהוא רוצה. אני לא אומר שאין חינוך בבנימין. אני אומר שיחסית למועצות האזוריות האחרות אנחנו בנתון הכי נמוך במספר מדדים".

האם אלירז מציג רזומה שכולל ניהול תקציבים בסדרי גודל של מועצת בנימין, הנאמד בכמיליארד שקלים? אלירז השיב ותיקן שתקציב המועצה נאמד בכ-750 מיליון שקלים ולא מיליארד וציין את המערכות הרבות שניהל כיו"ר תנועת 'אמנה', יו"ר הישוב עלי, ראש מנהלת ההקמה של 'לכיש' ועוד: "נגעתי בתקציבים מאוד גדולים גם בכהונתי במשרד הביטחון, גם במסגרת מרכיבי הביטחון לישובים ואזורי פיתוח ותשתית. הייתי מעורב גם בהחלטות ממשלה מאוד גדולות".

אלירז טען כי גם ישראל גנץ הגיע לתפקידו ללא ניסיון גדול מעבר לרכז בעיר דוד, סגן ראש מועצה ובהמשך ראש מועצה: "מדובר במועצה עם עובדים שמכירים את השטח. אני יודע לקרוא תקציב. עקרונות של ניהול תקציב אני מכיר ולא משנה אם מדובר במיליארד או מיליון שקלים. העקרונות ודרכי הניהול דומים. אני סבור שאני מנהל מאוד טוב שיודע להבחין בין עיקר ותפל, להגדיר מטרות וללכת איתן קדימה".

אחת המטרות שמציב אלירז לנגד עיניו היא פיצול המועצה לשתי מועצות, מזרח ומערב. על כך הוא נשאל לנוכח דברי שר הפנים הרואה חשיבות באיחוד מועצות ולא להיפך: "מועצת בנימין היא המועצה הגדולה בארץ עם האתגרים הכי גדולים", השיב. "50 ישובים, מעל 80 אלף תושבים וזה רק הולך וגדל ובעשור הקרוב המספר הזה עומד להכפיל את עצמו. מעל 11 כבישים בינעירוניים שצריך לשדרג אותם ועוד 4 כבישים עתידיים. 91 כפרים פלשתיניים שנושקים אלינו, מזהמים מים ושורפים זבל. זה אתגר מאוד גדול שמצריך שתדלנות רבה מאוד של ראש הרשות ולצערי הם לא מספיק מקודמים. גם לאחר חלוקה מועצת בנימין תהיה אחת מעשר המועצות הגדולות בארץ".

אלירז הוסיף וציין כי קיימים ישובים שמספרם גדל ומתקרב להיקף של מועצה מקומית אך משרד הפנים מתעתד להחמיר את התנאים להפיכתם למועצות.

לטעמו, מודל הפיצול, "יאפשר להציב שני ראשי מועצה, שני קב"טים, שני מהנדסים, שני מנהלי מחלקת חינוך וזה יאפשר לנו לממש את החזון של בנימין כמרכז המדינה. החזון והחלום של להביא את המדינה לבנימין ואת בנימין למדינה יתאפשר ויתממש יותר בקלות".

אם כן מדוע אדם כמו פנחס וולרשטיין, שהיה ראש המועצה בעבר והוביל גם את מועצת יש"ע, אינו תומך במהלך וסבור שהוא יהיה טעות? "אני לא חושב שהוא מתנגד. שמעתי שהוא מתלבט. אני סבור שאם הם יראו את הנתונים יידעו שמשרד הפנים הולך לכיוון הזה ממילא, הם יבינו שעדיף שנעשה את הצעד כשאנחנו שולטים בו ולא כשהוא מונחת עלינו. הגענו למצב שבו הפיצול יכפיל כוח וייתן מענה בכל המישורים וכל התחומים. הייתי פקיד בכיר וכשהיו מגיעים אליי פעם בשנתיים כדי לבקש עדיפות בקווים כחולים ותב"עות אף פעם לא נתתי לבנימין פי שלוש מגוש עציון בגלל הגודל, ולא רק אני התייחסתי כך. כל פקיד לא מתייחס לרשות בגלל הגודל שלה".

לתפיסתו של אלירז גודלה של המועצה גורם לכך שהשירותים לאזרח הקטן מתמסמסים והדברים באים לידי ביטוי בפקקים, בכבישים לא מטופלים ועוד. "ישראל גנץ וצוותו לא מתבטלים. הם עובדים קשה, אבל המודל הניהולי הקיים והריכוזיות שלהם מול הגודל הענק הזה מביא למצב של תפסת מרובה לא תפסת".

בעיני קובי אלירז מצוקת העומס בכבישים נובעת גם היא מהמודל הניהולי אותו הוא רואה כלקוי. "ההתיישבות גדלה והיא צריכה להיות מטופלת", הוא אומר וקובע כי סוגיות אלה אינן עניינו של הדרג המדיני בלבד ולאופן הניהול בשטח יש השפעה על כך. "העובדה היא שבצלאל סמוטריץ' נתן לנו בפעם הראשונה תקציב הולם, ואם זה יקרה עשר פעמים נגיע לרמה שהדברים צריכים להיות. זה קשור לקונסטלציה הפוליטית שאיפשרה לנו להביא 6 מיליארד שקלים לטובת הכבישים. זה דבר שמצריך טיפול ושתדלנות".

"להבדיל מכל הארץ, ביהודה ושומרון צריכה להיות שתדלנות גדולה כדי להביא תשתיות. אם רון נחמן הצליח לעשות את אריאל לישראל, אין שום סיבה שחלקים מסוימים בבנימין לא יהיו במצב הזה. הוא הצליח כי הוא קלט את עם ישראל לגווניו, הקים אוניברסיטה וסלל את כביש 5 כדי להתגבר על המחסום הזה. זה קרה וזה קורה בעוד מקומות. דרושה עבודה משותפת עם מועצות שכנות ולהכפיל את הכוח שלך. אם אתה המועצה הגדולה בארץ והתוצאות כל כך דלות במאזן של רווח מול הפסד ההפסד גדול מהרווח. לכן צריך להכפיל כוח עם הנהגות הישובים ולהכפיל את המועצה לשתי מועצות, וכך בעשרים השנים הבאות נוכל להגיע בחלק מבנימין למצב שבו אריאל נמצאת".