זאב שוורץ ודודו סעדה
זאב שוורץ ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את זאב שוורץ, מייסד ומנכ"ל ארגון תורה מציון העוסקת בחיבור בין ישראל לתפוצות: "ב-28 שנים האחרונות יצאו דרכנו מעל 1,600 שליחים בכל העולם".

לא פשוט להיות היום יהודי בתפוצות. איך מצליחים לחזק את הזהות היהודית, כאשר יש אנשים שמפחדים אפילו לשים מזוזה בפתח ביתם, לא כל שכן סממנים דתיים מובהקים כמו כיפה וציצית: "האנטישמיות היא איום על עם ישראל, אבל הוא לא האיום מספר אחת. אני חושב שמה שמסכן אותנו היום זה בעיקר שני דברים: ההתבוללות והחוסר באחדות ישראל".

לדבריו, איזה תכונות צריכות להיות לשליח: "אם יש לך חיוך, חום אנושי אהבה גדולה ורצון טוב - אתה מתאים להיות שליח בגולה. קשר בין אישי חשוב יותר מידע הילכתי או ידיעת השפה שניתנת ללמידה".

"כאשר יהודי במצוקה בכל מקום בעולם - מדינת ישראל היא המקלט עבורו. האתגר הגדול של קיבוץ גלויות זו הקליטה בארץ. יש בפסוק בהפטרה שנקרא בשבת הקרובה: "מִי אֵלֶּה כָּעָב תְּעוּפֶינָה וְכַיּוֹנִים אֶל אֲרֻבֹּתֵיהֶם" - רוב העם היושב בגולה יבוא לכאן מאהבה, מרצון לחזור הביתה ולהרגיש שפה זה ביתו. בימים אלו שדה התעופה מלא בשליחים היוצאים ומתפזרים ברחבי העולם כולו, נאחל להם שיראו ברכה והצלחה רבה בשליחותם".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט

האזנה נעימה.