מהומות אריתראים בתל אביב - תיעוד ההרסדוברות המשטרה

חברי קואליציה תקפו את שופטי בג"ץ והאשימו אותם באירועים הקשים בתל אביב. "שופטי בג"ץ מסכנים את קיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", כתב חה"כ בועז ביסמוט מהליכוד. "פסילת חוקי הכנסת שנועדו להרחיק מפה מסתננים, נעשו בניגוד לחוק ובקוצר רואי משווע של שופטי בג"ץ. היום טעמנו שוב כיצד זה מתפוצץ לנו בפנים".

חה"כ טלי גוטליב הפנתה אצבע מאשימה: "מי משופטי בג"ץ שהתירו לאריתראים להתגורר בת"א חשב היום שהוא טעה, שלאפשר לאריתראים להשתלט על דרום ת"א ולהטיל אימה על התושבים היתה טעות פתאלית...לא אתפלא אם זה לא הטריד אף שופט ברחביה בה אין אריתראים".

מנגד, באופוזיציה האשימו את הרשויות, "פליטים ואנשי קהילה מאריתריאה ממש הפצירו וביקשו שימנע המפגן הנפיץ הזה", כתבה חה"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה. "מדיניות עצימת העיניים מכל סוגיה שיש היא שהביאנו עד הלום. הגיע הזמן שנתפקח ונדרוש שכל מפזרי הססמאות והמילים המפוצצות יתחילו לעבוד עבור הציבור או שיתפטרו".

"דרום ת"א היא החצר האחורית של המדינה מסתננים, עוני, זנות, סמים, ואת הכל נתניהו במחדלים שלו הפיל על העירייה שתתמודד בלי שום משאבים מהמדינה", כתבה חה"כ מירב בן ארי. "אירוע חמור שחייב לקבל תגובה רצינית אם היה שר בטחון פנים אבל אין".

שר החדשנות והמדע אופיר אקוניס אמר כי הוא: "מגבה ומחזק את ידי שוטרי תל אביב בשליחותם לשמור על החוק והסדר בדרום העיר. פרעות המסתננים בשעות אלה, פציעתם של שוטרים רבים ומעשי ביזה אינם מחאה לגיטימית. ללא הבדלי השקפות פוליטיים על כל תושבי העיר לחזק ולגבות כעת את משטרת ישראל, שעושה כנדרש את תפקידה לשמירת הסדר הציבורי בשעות אלה בדרום העיר ולהחזיר את החוק והסדר בהקדם".

ח"כ אלמוג כהן מעוצמה יהודית אמר: "אני מגבה ומחזק את שוטרי מחוז תל אביב הפועלים כעת אל מול הפרות סדר של מסתננים אריתריאים בדרום העיר. שוטרי משטרת ישראל עושים עבודה נאמנה ומקצועית ואנו נבחרי הציבור מגבים אותם בשימוש בכוח ושימוש באלפ"ה (אמצעים לפיזור הפגנות) ובנשק ע"פ חוק וע"פ סמכות שהוקנתה להם כנגד מפרי הסדר. כל מי שינסה לפגוע בשוטרים חייב לדעת כי דמו בראשו".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר: "ממשלת הימין על מלא הבטיחה שתטפל במשבר ההגירה. כרגיל אצלם המצב רק החמיר והכאוס משתולל. אנחנו טיפלנו בזה בשקט, בלי הצהרות גדולות, מתוך הכרה במורכבות הנושא. הממשלה הזו לא מתפקדת. אחרי שהיא תלך נחזיר לשולחן את מתווה האו"ם שנתניהו קיבל ואז ביטל בגלל לחץ ה"בייס". זה יוציא מדרום תל אביב את מרבית מהגרי העבודה אשר להם לא נשקפת סכנת חיים".