נפתלי חן
נפתלי חןצילום: בשבע

היום נספר על אדם שקיבל 3 צל"שים, קיבל את עיטור המופת, את הפרס לביטחון ישראל, המציא יותר מ-12 המצאות למען המדינה ובכך הציל עשרות אנשים, השתתף בכמעט כל אירוע משמעותי שאתם מכירים בתקופת חייה הראשונים של המדינה. ובכל זאת, כנראה שאת שמו לא שמעתם.

אוריאל חפץ היה בעל כושר טכני מדהים, יצירתי במיוחד, הוא השתמש בכישוריו להשתתף במבצעים רבים ומגוונים, החל מבניית סליקים, זיוף מסמכים ופיתוח אמצעי לחימה לצבא הצעיר שקם בארץ ישראל.

בין הישגיו הבולטים היה בניית הרכבל הראשון בארץ - רכבל שעבר מעל גיא בן הינום לירושלים המזרחית שהייתה בשליטת הירדנים. הרכבל נועד להעברת אספקת מזון וציוד רפואי והיה פעיל רק בלילה ובכך היה נסתר מעיני הלגיון הירדני. המצאה נוספת שלו היתה במבצע קדש - הצליח להצניח מגובה רב מכשירי קשר, אספקת אוכל ותחמושת לחיילים בסיני. במלחמת יום הכיפורים נסע לרמת הגולן וחילץ חיילים פצועים ברכבו הפרטי, בין פגזי האויב, וכן הוביל בהצלחה שיירה עם תחמושת ודלק למוצבי החיילים ברמת הגולן.

בתאריך 15.5.74 השתלטו מחבלים על בית ספר יסודי במעלות. התוצאות היו קשות - 22 תלמידים ואנשי צוות נהרגו בפשיטה לא מוצלחת. אוריאל מצליח להציל 17 תלמידים שברחו מהחלון מהקומה השנייה עד שנזרק עליו רימון והוא נפצע ומתמוטט. אוריאל נשאר משותק ונכה עד סוף ימיו, אבל כשנשאל אחרי מעשה הוא היה עונה: "היה שווה, היה כדאי".

מדמותו המיוחדת של אוריאל אפשר ללמוד את המעורבות האישית, ההקרבה, המסירות, ההתייצבות לעזרה איפה שצריך בהתנדבות וגם שימוש ביצירתיות להצלת העם והארץ.

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.