עמיאור ארציאל
עמיאור ארציאלצילום: אלבום אישי

ישבנו לשיחה עם עמיאור ארציאל (42) תושב חרשה ואב ל-7 ילדים, במאי, תסריטאי ויוצר אתר 'חלומות של צדיקים'.

בעבר המפיק הראשי ובימאי בערוץ הידברות (97) ובמאי הסרט קשר חופשי.

עמיאור הקים את אתר "חלומות של צדיקים", אתר סיפורי השמע לילדים הגדול בישראל ויוצר סיפורים בעצמו. כל הסיפורים שגדלנו עליהם כילדים ועוד סדרות וסיפורים רבים על גדולי האומה, הונגשו כעת באתר מזמין ונגיש.

איך הכל התחיל?

"נולדתי בקדומים כבן שביעי מתוך עשרה אחים, להורי הנפלאים הרב יוסף ודבורה ארציאל, שהיו בגרעין המייסד של גוש אמונים. לאחר החתונה עם אשתי הילה, התגוררנו בכרם עצמונה שבגוש קטיף, לאחר הגירוש עברנו ליד בנימין, שם למדתי קולנוע וכך נתגלתה לי האהבה שלי לסיפורים".

מתי בפעם הראשונה הבנת במה תרצה לעסוק?

"אחת המטלות במיונים ללימודי הקולנוע, הייתה לכתוב סיפור. הסיפור שכתבתי ריגש אותי עד דמעות, למרות שהוא היה הזוי לגמרי, וממש לא "לפי הכללים", אבל הרגשתי את כל המעיינות נפתחים".

דמות שהשפיעה עליך במיוחד?

"רבי לוי יצחק מברדיצ'ב. העוצמה הלא נתפסת של אהבת ה', אהבת ישראל, ואהבת התורה שלו, מטעינה אותי באנרגיות מטורפות".

איך מתחיל הבוקר שלך?

"צלצול שעון מעורר ב5:00, אבל הלכתי לישון מאוחר מידי... אז קם ברבע לשבע לארגן את הילדים, ורץ לתפילה. לאחר התפילה יורד לכולל "חורש ירון" המופלא, וחוקר על הצדיק שאני מתכנן לכתוב עליו סיפור בעזרת ה' ".

מה החלום שלך?

"לא נולדנו היום, עברנו "משהו" במשך 3500 השנים האחרונות. הילדים שלנו חייבים להכיר את ההיסטוריה שלנו, את הצדיקים שלנו, את מה שעבר עלינו במשך הדורות, מתקופת התנ"ך, בית שני, 2000 שנות גלות, בכל התפוצות. עם כל הצדיקים והיהודים הפשוטים שחיו במצבים בלתי אפשריים, ושמרו על יהדותם. זהו סיפור אחד, אדיר בגודלו ועוצמתו, סיפור מטורף שאנחנו והילדים שלנו חייבים להכיר.

החלום שלי הוא לגרום לילדים ולנו, להכיר את ההיסטוריה המיוחדת שלנו, ואת הצדיקים הכל כך פלאיים שהיו לנו בכל דור ודור. ליצור מצב ששמות כמו רש"י והרי"ף, הרמב"ם והחפץ חיים, יהפכו בתודעה שלנו, לדמויות פאר מלאות חיים ופרטים".

מה גרם לך להקים את "חלומות של צדיקים"?

"כשהקמנו את אתר 'חלומות של צדיקים' הצורך לתת לילדים שלנו תוכן איכותי ומושך עמד לנגד עינינו. כל הורה יכול להזדהות עם התסכול לראות את הילדים בוהים במסך במשך שעות, גם אם התוכן שהם רואים מבוקר ומאושר על ידינו. אתר 'חלומות של צדיקים' מרכז את הכמות האדירה של יצירות האודיו המדהימות שנעשו בעשרות השנים האחרונות, ומציע אותן לקהל הילדים בזמינות מיידית בסטרימינג, באתר ובאפליקציה".

תוכניות לעתיד

"אתר 'חלומות של צדיקים' מכיל אלפי סיפורים על צדיקי הדורות המופלאים, ומתורגם לאנגלית, צרפתית, ספרדית, ורוסית".

על איזו שאלה נמאס לך להשיב ומה התשובה עליה?

"זה סיפור אמיתי?? אז ככה, אני ממש מחפש סיפורים אמיתיים ממקורות מהימנים. קרה לי כבר כמה פעמים שסיפור שהיה מאוד מוכר, כאשר חקרתי אותו לעומק, גיליתי שהמקור שלו לא מהימן, או שיש סתירה בין הסיפור לבין העובדות, ונאלצתי לוותר על הסיפור".

מה התגובה שהכי חיממה את ליבך?

"שתי תגובות, מחממות לב במיוחד. מנהל תלמוד תורה, שסיפר לי שהוא משמיע לילדים את הסיפורים כל יום. ויותר מחצי מהילדים בתלמוד תורה, מקשיבים באופן קבוע לסיפורים בזמן ההפסקה!

אמא לילדים שהפסיקה להראות לילדים שלה סרטים חסרי תועלת. כי הם פשוט נהנים להקשיב לסיפורים באתר חלומות של צדיקים".

לקראת תקופת החגים והימים הקדושים הבאים עלינו לטובה, כל הורה רוצה להביא לילדיו את התוכן האיכותי ביותר, מבלי להתפשר. עמיאור הצליח ליצור מתחביב קטן יוזמה עוצמתית שמזכירה לנו, שבתוך השגרה היומיומית, יש אוצר של סיפורים נפלאים ומרתקים שמחכים לאוזניים הקטנות של הילדים. כך וודאי נוכל לחבר גם את הדור הצעיר לגיבורים האמיתיים של ההיסטוריה שלנו.