עו"ד נעמה סלע
עו"ד נעמה סלעערוץ 7

פתיחתה של שנת הלימודים אמנם לא כללה שביתה אבל לוותה במחאות נגד שר החינוך יואב קיש, נגד סגן השר אבי מעוז, וטענות לאפליה קשה לטובת החינוך הממלכתי דתי לעומת זה הכללי. מי שעוקבת מקרוב מאוד אחר תכנים והתנהלויות במערכת החינוך היא עורכת הדין נעמה סלע, יו"ר פורום ארגוני המשפחה, המתייחסת לכמה מהטענות שהועלו בשבועות האחרונים.

"כמו בכל המיצגים הפרוגרסיבים הפוסט מודרניים שאנחנו חווים ב-11 החודשים האחרונים, גם בשדה החינוך המציאות הפוכה ממה שטוענים ארגוני השמאל", קובעת עו"ד סלע.

לדבריה "יש השתלטות של תכנית פרוגרסיבים רדיקאליים כמעט על כל שדות החינוך. זה בא לידי ביטוי גם בחינוך שמעבירים המורים עצמם, וגם בשטף הארגונים שמתדפקים על דלתות בתי הספר עם מרכולתם". סלע מציגה דוגמאות מספרי לימוד שונים מהם עולה גישה מזלזלת ולועגת בכל אלמנט לאומי. כך גם בספר היסטוריה לכיתה י' שבו "אחת הדוגמאות שצדה את עיני היא של בתי עלמין שהפכו להיות כהגדרת כותבת הספר כ'מקדשים של צער לאומי'. מעבר לציניות מדובר ברעיון מנותק מהמציאות. המסר שביקשו להעביר כאן הוא שלאומיות היא מושג בעייתי ושהערצת הנופלים בישראל הוא דבר שצריך למתן אותו. הנקודות הללו מצטרפות לפגיעה בתחושת השייכות של התלמידים".

דוגמא נוספת שמציגה סלע מגיעה מלימודי כיתה ה' "שאחד הנושאים השנתיים שלהם הוא ללמוד על ההמנון הלאומי התקווה, ובמקום ללמוד על המילים הכותב וההקשר ההיסטורי שבו ההמנון נכתב, דנים שם בשאלה האם צריך להחליף את ההמנון. זה גם מביא את התלמידים לבורות כי התלמידים לא לומדים על ההמנון וגם הופך את התלמידים לביקורתיים במובן הרע של המילה, כלומר ילדים בכיתה ה' אמורים להיות ביקורתיים כלפי עצמם ולא ביקורתיים על המדינה ומוסדותיה".

להערכתה מה שמוביל למציאות בה למרות השתלטות השיח הפרוגרסיבי על זירת החינוך בישראל קיימת זעקה כאילו המציאות הפוכה, היא עצם ההבנה שניתן לזעוק מול ממשלת הימין "שמשקשקת מכל פו שעושים לה", כלשונה. "ממשלה שלא עומדת בנחישות על הטמעת הרוח והעקרונות שבגינם היא נבחרה, אז מה טוב יותר מזעקת הקוזק הנגזל".

"ניקח לדוגמא את נשים בברדסים אדומים. במשך שנים מדינת ישראל מעבירה תקציבים אינסופיים לקידום נשים ולמניעת אלימות נגד נשים ותחת הכותרת הזו מתעלמת מפגיעה קשה בגברים, ולמרות שנשים משולבות בכל מקום שהן מעוניינות ולמרות שיש אינסוף רשויות שמטפלות בנושא הזה, אנחנו מקבלים במחאה נשים באדום. בכל מקום צריך לבדוק את ההיפך. אם שומעים על פגיעה בערכי הדמוקרטיה במערכת החינוך נצטרך לחפש איפה יש הטמעה אגרסיבית של הערכים ההפוכים. זה הסיפור".

בהתייחס לטענה לפיה התלמיד הממלכתי דתי זוכה לתקציבים רבים יותר ממקבילו במערכת הממלכתית חילונית, אומרת עו"ד סלע כי המציאות כיום היא שקל לזעוק על שני פרמטרים מבלי להצטרך להוכיח דבר, ושני הפרמטרים הללו הם קיפוח ושנאת דת. כל מי שזועק נגד שני אלה יקבל מיידית את אהדת הקהל ולא מוטלת עליו חובת ההוכחה לטענותיו ותלונותיו.

בעיניה המבחן הנכון לא צריך להיות בהיבט התקציבי שאם קיים בו פער הרי שהוא נובע מסיבות מקצועיות שונות. לטעמה המבחן צריך להיות מבחן טיפוח הערכים בכל מערכת חינוך. "ערכים יהודיים, ערכים שיטפחו תלמידים שאוהבים את מדינת ישראל ומבינים את מקומו של מוסד המשפחה והחשיבות שלו. אלו הפרמטרים המהותיים שצריכים להיבדק, אבל קל יותר לדבר על אפליה", היא אומרת וקובעת כי מהיכרותה את מערכת החינוך החילונית ופחות את זו הדתית היא משוכנעת שבהשוואת פרמטר הערכים "מצב החינוך החילוני הוא בכי רע".

"הבעיה היא שמי שניסה לעשות את המערכת שקופה, לדוגמא בנושא ארגוני החוץ, כל ארגוני הגפ"ן שרוב ההורים לא מכירים את התכנים שהם מכניסים, מיד משתיקים אותו וטוענים שהוא חשוך ולא מוכנים שישמיעו את עצם הדרישה לתת מידע שקוף להורים. המצב כיום הוא שאסור לדבר. יש רק עמדה אחת שנשמעת בבתי הספר ואם לא מיישרים איתה קו נחשבים לחשוכים וגזענים".

בדבריה מדגישה עו"ד סלע בהתייחס למתקפה על סגן השר, ח"כ מעוז, שפועל לייצר את אותה שקיפות מול ההורים, שעד כה דבר לא נעשה, וזאת מעבר לכך שלמעוז אין סמכות כלשהי לשינוי תכנים במשרד החינוך, אלא רק לשקף מציאות להורים. "שר החינוך התבטא על כך, אבל ארגוני השמאל לוקחים את מעוז ומצמידים לשר קיש ועושים סלט ואף אחד לא מבין מי אחראי על מה ומה שאנחנו מקבלים היא צעקת הקוזק הנגזל למרות שבשטח המצב הפוך, כי לכל מנהל יש סמכות להכניס איזה ארגון שהוא רוצה לבית הספר שלו. לא שר החינוך ולא אבי מעוז יקבעו לו איזה ארגונים יכנסו, אבל אותם ארגוני שמאל רוצים שלהורים לא יהיה הידע בדבר מהות החומרים שנכנסים לבתי הספר".

בדבריה מבקרת עו"ד סלע גם את הצד הימני של המפה הפוליטית שלטעמה אינו נותן מענה לזעקת ארגוני השמאל ועיסוקיו ברפורמה ההופכת ממילא וגוועת, מפקיר את שאר הנושאים הדורשים תיקון בהול ומשאירים אותם כפי שהיו עד כה ללא שינוי. "במשרד הרווחה, הבריאות, החינוך ועוד יש בעיות קשות של מסרים פרוגרסיביים לעומק בתכנים והזרמת תקציבים, אבל לא נוגעים בכל אלה".