הרב אלגביש בהפגנהבאדיבות המצלם

אולפנת "שחרית" בחריש החלה את שנת הלימודים ללא מקום לימודים. בעקבות כך שבימים האחרונים צוות האולפנה עודכן כי לא יקבלו כיתות לימוד לשנה"ל הנוכחית, בנות כיתות ז'-ח' יחד עם צוות ההוראה הגיעו לקיים יום לימודים בכניסה לעיריית חריש, כמחאה על כך.

הרב יצחק אלגביש, רב קהילת ראשית תבואתו בעיר, אמר בהפגנה: "אנחנו רוצים לחנך לפי האמונה שלנו, אנחנו ברוך ה' נמצאים בעיר גדולה עם הרבה אופציות, כל אחד יכול לבחור לעצמו את דרך החינוך שלו".

לדבריו, "גם לנו מותר שהחינוך שלנו יהיה לפי איך שאנחנו מאמינים. יש פה ציבור שזה האמונה שלו, אנחנו מוסרים נפש על חינוך, מוכנים לשלם המון כסף על חינוך. להתחבר לנצח".

הרב אלגביש התייחס לדרישה מהמועצה. "אנחנו מבקשים מהמועצה: תכירו בנו ובזכויות שלנו, אנחנו מאמינים במוכש"ר, במוכר שאינו רשמי הציוני דתי, הזרם הזה רוצה חינוך בטהרה. מעריכים את שאר המוסדות, רוצים הגדרה לזהות. יש לנו ב"ה תלמוד תורה שזה מראה שהציבור רוצה את הדרך הזה, צריכים להמשיך עוד יותר בחינוך הבנות, האימהות הקדושות הם אלו שהחזיקו את עם ישראל".

שגיא אקשטין, אב לבת שלומדת באולפנת שחרית ותושב ותיק בחריש אמר לערוץ 7: "יש מגוון גנים מכל הסוגים ומכל המינים. מגוון בתי ספר יסודיים וחט"ב מכל הסוגים והמגזרים ומגוון מוסדות חינוך חרדים מכל הזרמים שקיבלו מוסדות".

"לעומת זאת, יש רק אולפנה אחת ויחידה בעיר של 40 אלף איש. כאשר הציבור הדתי לאומי מהווה שליש מכלל התושבים בעיר. האולפנה הקיימת מבורכת אך איננה יכולה להכיל צורך חינוכי של כלל המגזר הדתי לאומי לגווניו. לא יתכן שהעירייה תחנך ותכתיב בכוח ברירת מחדל יחידה למאות משפחות שאולפנת שחרית היא צורך עבורן. מה גם שיש 2 כיתות מוכנות וצריך אישור טכני בלבד של ראש העיר".

תגובת עיריית חריש: "אולפנת 'שחרית' הוא מוסד שלא קיים באופן רשמי ולא אושר על ידי משרד החינוך, ולא ניתנה הבטחה על ידי העירייה בעניין מבנה חינוכי. הטענה על כך ש'בנות נזרקו לרחוב' היא מקוממת. בחריש יש אולפנה לבנות איכותית ומצליחה, והעירייה קיימה היערכות בשיתוף הורים מהזרם התורני כדי להקים מסלול מותאם. ואכן, הרוב המכריע של ההורים רשם את הבנות לאולפנת חריש, ונשארו מספר קטן של בנות, חלקן כלל לא מחריש, שלא נרשמו לאולפנה".

המחנכת ובנות האולפנה בכניסה לעיריה
המחנכת ובנות האולפנה בכניסה לעיריהצילום: באדיבות המצלם
שלט בהפגנה
שלט בהפגנהבאדיבות המצלם