הריסת המצפה לזכר רנה שנרב הי"ד סמוך ליצהראלחנן גרונר, הקול היהודי

המנהל האזרחי הרס הבוקר (שני) את המצפה לזכר רנה שנרב הי"ד שהוקם סמוך ליישוב יצהר. שירה, אימה של רנה, סיפרה ב-103FM על העצב הרב והתחושה הקשה בעקבות ההרס.

"מאז שרנה נרצחה, המטרה של המשפחה הייתה להוסיף פה טוב בארץ ישראל מול כל הרשע המטורף שאנחנו חווינו. קמו עשרות מצפים ברחבי הארץ שכל המטרה שלהם היא לחזק את החיבור שלנו לארץ", סיפרה האם והוסיפה: "כשהורסים כזה מקום - מחזקים את הטרור".

לדבריה, התגובה הנכונה לרצח יהודים היא בהתיישבות, ולא בהתקפלות. "זה לא קשור לפוליטיקה. כשקורה רצח, כל רצח, צריכה להיות הרתעה חזקה שתגרום לכך שמי שרצח לא ירצה לעשות את זה יותר".

ח"כ טלי גוטליב (הליכוד) היפנתה אצבע מאשימה להרס כלפי השר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ'. "השר סמוטריץ, תגיד לי שאני טועה. אתה לא יו"ר הציונות הדתית? תגיד לי שאין מצב שבמשמרת שלך המינהל האזרחי מחרב מיצפה תיירות לזכרה של רנה שנרב הי"ד למרגלות היישוב יצהר. מילא אני, אבל איזה תירוץ תספר לבוחריך שפונים אלי בהודעות רבות על המעשה הזה? זה באחריותך. עצור את החרפה הזו".

לעומתה, ח"כ לימור סון הר-מלך האשימה בהרס את שר הביטחון יואב גלנט. "כבר עם הקמת הקואליציה הגשתי בקשות לשר גלנט לדיון דחוף על הרס הרש"פ את הר עיבל. למרות שהתחייב לדיון כזה דחה השר גלנט בכל פעם את הדיון מסיבות שאינן מתקבלות על הדעת ובימים אלו אנו רואים את תוצאות ההתעלמות, עם הקמת שכונת דירות סביב למזבח יהושע במטרה למחוק את הסיפור היהודי במקום".

"לעומת זאת, כאשר מדובר באתר יהודי לזכר יהודיה שנרצחה בפיגוע מזעזע, שם דחוף לו להרוס. תתבייש לך יואב גלנט", כתבה סון הר-מלך בטוויטר.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב "המצפה שנהרס ייבנה מחדש. זו שערוריה ועיוות שאין כדוגמתם שבזמן ממשלה לאומית ממשלת ימין מלא, מאות בתים ערביים בלתי חוקיים נבנים באין מפריע במרחב שמסביב ליצהר ומה שמפריע למערכת האכיפה הוא מצפה קטן שבנה נוער לזכר נרצחת בפיגוע טרור. כבשת הרש.

מדיניות הרדיפה הזו דווקא כלפי יהודים צריכה לעבור מהעולם, המצפה שנהרס ייבנה מחדש. אני שולח חיבוק גדול לתושבי מצפה יצהר, למתיישבי השומרון. כל אדם הגון במדינה הזו צריך לזעוק אל מול האפליה הזו. יש לנו דרישות מהממשלה ואנחנו לא נוותר לה. הממשלה הלאומית צריכה לבנות את ארץ ישראל ולא להרוס. מיום שישי טרקטורים של 'הרשות הפלסטינית' עבדו באין מפריע במשך זמן רב וכמעט פגעו בנכס צאן הברזל של העם היהודי והאנושות כולה מזבח יהשע בן נון עצמו. רק לאחר שזעקנו וצעקנו הפסיקו את עבודות הטרקטור. יש כאן אפלייה בוטה ואנחנו לא נקבל אותה".

מאז כינון הממשלה ביצע הממשל האזרחי הרס במספר נקודות התיישבות. לפני כחודשיים נהרסה חווה חקלאית בסמוך לישוב מכמש - בנקודה אליה תכנן לעלות הראל מסעוד הי"ד והוקמה לאחר הירצחו.

בחווה התגוררו משפחה וגרעין של נערים מחבריו של מסעוד, שמגדלים במקום עדר צאן. "מבחינתנו הצוואה של מסעוד היתה שניאחז כאן בנקודה בכל מחיר", אמר אחד החברים.

ההרס התרחש חודש לאחר הפיגוע הקשה בתחנת הדלק עלי, בו נרצח הראל מסעוד יחד עם נחמן מורדוף, עופר פיירמן ואלישע אנטמן הי"ד.