המפכ"ל קובי שבתאי
המפכ"ל קובי שבתאיצילום: דוברות לשכת עורכי הדין

מפכ"ל המשטרה התייחס היום (שני) בנאומו במהלך ועידת המשפט ה-12 של לשכת עורכי הדין לפעילות המשטרה בתגובה להפגנות נגד הרפורמה המשפטית.

שבתאי טען כי להערכתו יצאו לרחובות בין שישה לשבעה מיליון אזרחים, ומתוך כ-4,400 מוקדי מחאה המשטרה השתמשה במכת"זית ב-33 מוקדים בלבד.

"המשטרה פועלת בהנחייתי לאפשר מימוש מקסימלי של זכות המחאה, תוך פגיעה מינימלית בחופש התנועה ושגרת חיי האזרחים", ציין המפכ"ל.

הוא הוסיף כי "ההתנהלות של המשטרה במחאות - ראוי שתירשם בדפי ההיסטוריה. אני גאה שאנו מצליחים בחודשים האחרונים לשמר את המשטרה כא-פוליטית, שפועלת ללא משוא פנים".

שבתאי התייחס גם לוועדה המיוחדת שהוקמה על ידי הממשלה לבחון את פרשת פגסוס. "יש מאבקים וסכסוכים עקובים מדם של שליטה - והמשטרה זקוקה לכלים טכנולוגים כדי להתמודד בצורה אפקטיבית עם הפערים שנוצרו. בשבוע שעבר אישרה הממשלה הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בנוגע לרוגלות, שתהיה בעלת סמכויות של ועדת חקירה, זאת על אף שהנושא נבחן על ידי צוות בראשות המשנה ליועמ"ש לממשלה, ועודו מצוי בבדיקה של מבקר המדינה".

"אין זה סוד שהתנגדנו להקמת הוועדה - לא בשל הרצון להסתיר - אלא בשל המחיר שגובה בדיקה נוספת כזו בהטיית הקשב והמאמצים מהמאבק בפשיעה. יחד עם זאת, מרגע שהתקבלה החלטת ממשלה בנושא - משטרת ישראל תשתף פעולה באופן מלא עם ועדת הבדיקה", דברי המפכ"ל