הרצוג עם נשיאת סלובקיה
הרצוג עם נשיאת סלובקיהצילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל היום (שני) בטקס קבלת פנים ממלכתי עם משמר כבוד בארמון הנשיאותי, גרסאלקוביץ, שבבירת סלובקיה ברטיסלבה, על ידי נשיאת סלובקיה, סוזאנה צ'פוטובה.

כמיטב המסורת המקומית, נשיא המדינה פתח והתכבד בטבילת פת הלחם במלח ובשיאו של הטקס נוגנו המנוני שתי המדינות.

הנשיאים סקרו את משמר הכבוד ולסיום, חתם נשיא המדינה בספר האורחים של הארמון הנשיאותי.

לאחר מכן קיימו השניים פגישה מדינית. בפגישתם, דנו הנשיאים בחשיבות שמייחסות המדינות ליחסים הבילטרליים, ובהרחבת שיתוף הפעולה בין המדינות.

לאחר הפגישה, התקיימה פגישה בילטרלית מורחבת בהשתתפות חברי הכנסת, יפעת שאשא-ביטון ובועז ביסמוט, ובהשתתפותן של שתי המשלחות.

הנשיא הרצוג אמר בהצהרה שנשא: "לעם היהודי יש שורשים עמוקים בארץ היפה הזאת; סלובקיה הייתה בית לשגשוג יהודי, ולצמיחה תרבותית ודתית של עמנו, ולא נשכח זאת לעולם. אך לא רק שגשוג וצמיחה ידענו כאן, אלא גם את הקשות שבזוועות, שהביאו לחורבנן של קהילות יהודיות רבות בשואה הנוראה. אני מודה לך, גברתי הנשיאה, על המחויבות העמוקה שלך לנושא, ועל האופן שבו פועלת סלובקיה להתמודדות עם עברה הקשה במהלך מלחמת העולם השנייה ובתקופת השואה תוך הכרה כנה וגלויה במעשיה בתקופה נוראה זו. אני מברך על המאמצים החשובים והנמרצים של סלובקיה למיגור האנטישמיות והכחשת השואה שמרימות ראש ומאיימות על ערכי המוסר, הצדק וכבוד האדם – בסלובקיה ובאירופה כולה".

"בין ישראל ובין סלובקיה קיימת ידידות אמיצה שעומדת מזה זמן במבחנים חשובים, ומבוססת על ערכים משותפים ועל אמון הדדי. דוגמה לשותפות בין המדינות ולעולם הערכים שאנו חולקים, ראינו בשיתוף הפעולה המצוין בינינו, בנוגע לסיוע ההומניטרי החשוב למול הטרגדיה האנושית המתחוללת לא רחוק מכאן – באוקראינה. אנו רואים בכם, שותפים לדרך מבטיחה של עתיד משותף, וכולי תקווה שביקורי כאן – יתרום לעוד ועוד שיתופי פעולה, בתחומים כלכליים, תרבותיים, אקדמיים, מדעיים, תרבותיים ואחרים, משום שאני סבור שהשותפות בין מדינותינו טומנת בחובה פוטנציאל עצום לעמינו ולאנושות כולה", הוסיף.

לדבריו, "כפי שאת יודעת, כבוד הנשיאה, אנו נמצאים בתקופה שבה המזרח התיכון משתנה מקצה לקצה. קווי הגבול בין גורמי האופל, השנאה והטרור, לכוחות האור, הקידמה, השלום והידידות, ברורים היום יותר מאי פעם. אני מברך על כך שסלובקיה תומכת בישראל בסוגיות המהותיות האלה ועומדת נחושה ויציבה בצד הנכון של המשוואה המדינית הקריטית. אני קורא לעוד מדינות, מאירופה כולה, ללכת בעקבותיכם".