אסתר חיות ויריב לוין
אסתר חיות ויריב לויןצילום: Shir Torem ואוליבייה פיטוסי - פלאש 90

בג"ץ דחה הערב (שני) את הדיון בעתירות הדורשות לכנס את הוועדה לבחירת שופטים מיום חמישי הקרוב ל-19.9 בכדי לאפשר לשר לוין להציג את עמדתו.

מוקדם יותר היום הגישה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה לבג"ץ את תגובתה בעניין העתירות הדורשות לכנס לאלתר את הוועדה למינוי שופטים. בהרב-מיארה השיבה לבית המשפט, בניגוד לדעתו של שר המשפטים אותו היא אמורה לייצג, כי לדידה חובה על השר לוין לכנס את הוועדה.

"מדובר בסמכות חובה שיש להפעילה במהירות הראויה. המשמעות של מצב שבו שר המשפטים נמנע מכינוס הוועדה במשך תקופה ממושכת, אף מקום בו נמצא כי יש צורך במינוי שופט, עשויה להעניק לשר מעין זכות 'וטו' שבכוחה למנוע בחירת שופטים שלא על דעתו, שבכוחה לסכל את עבודת הוועדה כולה, על אף שזו לא נקבעה כאמור בדין", נכתב בתגובת היועמ"שית.

לדבריה, כרגע חסרים 21 שופטים - ועד סוף השנה יהיו 53 תקנים פנויים. נתונים בינלאומיים, לדבריה, מעלים כי העומס המוטל על שופטים ישראל הוא כבד וחריג בהשוואה בינלאומית. "מספר השופטים לכל 100 אלף תושבים בישראל נמוך בהרבה ביחס לממוצע במדינות מועצת אירופה", כתבה. "הממוצע האירופי עומד על 22.2 שופטים לכל 100 אלף, ובישראל 7.8 לכל 100 אלף". היא ציינה גם את הממוצע הגבוה של התיקים שנפתחים בישראל ביחס לאירופה.