עיריית תל אביב
עיריית תל אביבצילום: פלאש 90

בארגון 'חותם' ביקשו לפרסם בתל אביב שלט דיגיטאלי ובו ציטוט של ראש העירייה הראשון, מאיר דיזינגוף, על חשיבות שמירת השבת במרחב הציבורי, אלא שהתגובה שקיבל הארגון מחברת השילוט הייתה מעט מפתיעה.

הרב אביעד גדות, מנכ"ל הארגון, מספר בראיון לערוץ 7 על האירוע שלדבריו הפתיע גם את אנשי ארגונו. לטעמו "הנושא הוא עיריית תל אביב והאופן בו העירייה מתייחסת לראש העירייה הראשון שהוציא מנשר הקורא לשמור על השבת בפרהסיה של העיר העברית הראשונה".

"לנושא הזה הוא הגיע מתוך שיח עם הרב קוק שהסביר לו את חשיבות שמירת השבת הציבורית ולא רק הפרטית. דיזינגוף כתב ששמירת השבת היא השמירה על עם ישראל. דברים מרגשים שרצינו לפרסם בתקופה הזו של מתקפה על השבת על רקע פתיחת הרכבת הקלה. החברה המפרסמת אמרה שיש חשש שיזרקו אבנים על השלט, שישפכו עליו צבע וישברו אותו. על מה? על הקריאה לשמירת השבת?", שואל הרב גדות ומציין כי מדובר בחברה הזכיינית על השילוט על בניין העירייה ולטעמו לא היא האשמה באירוע אלא קרבן להסתה.

"אני קורא לראש העירייה, רון חולדאי, שרוממות הליבראליזם בגרונו ושמצייר את תל אביב כמקום של סובלנות והבעת דעות, לאבטח את השלט הזה כמו שמאבטחים כל מי שמאוים", אומר הרב גדות ומעיר כי "לפני תשעים שנה כשהכרוז יצא, אף אחד לא השחית אותו והוא היה תלוי בכל מקום".

לפי שעה תשובת העירייה היא שהסוגיה אינה באחריותה ואינה קשורה אליה. הרב גדות תוהה כיצד ניתן להגדיר את דבריו של ראש העירייה הראשון ככאלה שאינם קשורים לעירייה.

"שוחחתי עם תושב העיר שומר מצוות שאמר לי שמה שמטריד אותו מהמחאה שתחת הבית שלו, הוא שנראה שכאילו העיר חד גונית, למרות שיש בה דתיים חילוניים ומסורתיים. אפשר לדבר על מסר כזה או אחר או על משפט כזה או אחר, אבל המוחים צריכים לחשוב מה הזהות היהודית שלהם. לאן הגעתם? האם גם לדברים של דיזינגוף אתם מתנגדים? האם גם לערך הבסיסי של השבת אתם מתנגדים? הרי זו עיר יהודית שקמה כעיר יהודית עוד לפני קום המדינה. זו לא מחאה נגד הרפורמה, לא נגד הממשלה או נגד הדתה, אלא ערעור על היסודות הבסיסיים שעליהם המדינה קמה ועליהם מושתתת כל ערי ישראל, תל אביב, ירושלים וכל מקום אחר".